Paylaşım

XBox ile PlayStation Rekabetini Kızıştıracak Gelişme: Microsoft Yeni Oyun Şirketleri Satın Aldı!


 

Microsoft’un Xbox bölüm başkanı Phil Spencer, E3 2018 konferansında 4 yeni oyun şirketi satın aldıklarını duyurdu. İşte detaylar…

Bilindiği üzere oyun konsolu dünyasında son yıllarda Sony’nin PlayStation’u ile Microsoft’un XBox’ı arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmakta. Oyunların ağırlıklı olarak bu iki konsol için geliştirildiği oyun pazarında PlayStation’un rakibine göre daha önde olduğunu söylemek lazım.

Açıkladığı son rakamlarla satış rekorları kıran PlayStation 4 ile rekabetten vazgeçmek istemeyen Microsoft, oyun platformu XBox’ın çeşitliliğinin ve kalitesinin daha yüksek seviyeye çıkması için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. Teknoloji devi Microsoft, E3 2018 konferansında 4 adet oyun firmasını satın aldığını resmi olarak duyurdu.

Microsoft’tan XBox’a Büyük Yatırım

Bilindiği üzere şu günlerde oyun dünyasının en büyük fuarlarından biri olan E3 2018 konferansı düzenleniyor. Dünyanın en büyük oyun geliştirici şirketlerinin önümüzdeki dönemde piyasaya süreceği oyunların duyurusunu yaptığı konferansta, Microsoft cephesinde de yeni gelişmeler yaşanıyor.

PlayStation ile XBox arasında var olan farkı kapatmak ve öne geçmek isteyen Microsoft, büyük bir yatırım yaptı. Şirketin Xbox bölüm başkanı Phil Spencer, Microsoft’un XBox platformunu çok daha güçlendirmek amacıyla 4 yeni oyun şirketini bünyesine kattıklarını açıkladı.

Xbox Oyun Çeşitliliği Artacak

Şirketin XBox’tan sorumlu üst düzey yetkilisi Phil Spencer, Microsoft’un önümüzdeki dönemde oyun çeşitliliğinin çok daha yüksek seviyelere çıkacağını belirtti ve bu amaçla Ninha Theory Playground Games, Undead Labs ve Compulsion Games gibi oyun şirketlerini bünyesine kattıklarını ifade etti.

Bu firmalar arasında Playground Games Microsoft ile Forza Horizon 4 oyununun geliştirilmesi hususunda hali hazırda iş birliği yapıyordu. Son olarak Forza Horizon 4 oyunu da E3 2018’de resmi olarak duyurulmuştu. Microsoft tarafından satın alınan bu şirketler, daha önceden satın alınmış stüdyoların da bir arada bulunduğu “The Initiative” adı altında toplanıyorlar.

Daha önce Minecraft’ı gibi dünya genelinde yaygın bir oyunu satın alarak büyük bir yatırım yapmış olan Microsoft, bakalım son yaptığı yatırımlar ile PlayStation rekabetinde daha güçlü olacak mı önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın