Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Devleri Microsoft ve Intel’den Huawei’ye Destek Açıklaması Geldi

ABD cephesinden Huawei’ye gelen yaptırımlarla ilgili yeni bir açıklama geldi. Microsoft ve Intel, Huawei’ye destek vermeye devam edeceğini açıkladı.
Teknoloji Devleri Microsoft ve Intel’den Huawei’ye Destek Açıklaması Geldi

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı ve Huawei’ye yapılan casusluk suçlamaları nedeniyle dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri deyim yerindeyse ayağa kalkmış durumda. Bilindiği üzere Google, Huawei’nin Android lisansını askıya aldı. Sonrasında ise ABD merkezli pek çok teknoloji şirketinden Çinli Huawei’ye karşı yaptırım açıklamaları geldi. Bu yaptırımlar Huawei’ye olduğu kadar uygulayan şirketlere de zarar vermekte.

Ancak son olarak gelen yeni bir açıklama bazı şirketlerin geri adım attığını gösteriyor. Microsoft ve Intel, Huawei’ye destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye yönelik imzaladığı emire rağmen Intel ve Microsoft’tun destek açıklaması oldukça şaşırtıcı. Daha önce Microsoft, çevrimiçi mağazasından Huawei ürünlerini kaldırma kararı almıştı.

Şirket geçtiğimiz günlerde ise mağazasında yeniden Huawei ürünlerine yer vermeye başladı. Aslında bu hamle Microsoft’un geri adım attı yönünde bir izlenim veriyordu. Son olarak Intel ve Microsoft’tan gelen açıklamalar resmi olarak desteğin devam edeceğini gösteriyor.

Microsoft ve Intel’den Geri Adım

Microsoft ve Intel’den Geri Adım

Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımları mevcut cihazları etkilemiyor. Ancak gelecek modellerde ne gibi yaptırımlar olacağı merak konusuydu. Bilindiği üzere Huawei kendi dizüstü bilgisayarlarını üreten bir firma. ABD’den gelen yaptırımlar sonrası bilgisayarlarda işlemci ve işletim sisteminin ne olacağı merak konusuydu. Huawei kendi bilgisayarlarında Intel ve Windows işletim sistemine yer veriyor.

Diğer yandan Çinli teknoloji devinin kendi işletim sistemini geliştiriyor olması, ABD’li şirketleri harekete geçirmiş görünüyor. Intel ve Huawei’den gelen son yazılı açıklamaya göre Huawei’ye destek devam edecek. Microsoft açıklamasında Huawei ürünlerine bağılılığını sürdüreceğini ve Windows güncellemelerini yayınlamaya devam edeceklerini ifade etti.

Intel de ABD yaptırımları öncesinde olduğu gibi işlemci desteği sağlamaya devam edeceğini ve gerekli güvenlik güncellemelerini yayınlamaya devam edeceğini açıkladı. İki şirketten gelen destek açıklamasının Trump yönetimine ne gibi yankı uyandıracağı ise merak konusu.

Huawei’nin Eli Güçleniyor

Huawei’nin Eli Güçleniyor

Çinli teknoloji devi Huwaei’ye Intel ve Microsoft cephelerinden gelen açıklamalar şirketin elini güçlendirecektir. Bugüne kadar Google harici Microsoft ve Intel’den gelen hamleler Huawei kullanıcısını oldukça huzursuz ediyordu. Huawei akıllı telefon harici kişisel bilgisayar da üretiyor. Mevcut dizüstü bilgisayar kullanıcıları Intel ve Microsoft’tan gelen olası bir yaptırımdan dolayı huzursuzdu.

Ancak yaşanan son gelişmeler gösteriyor ki ABD hükümetinin yaptırımları teknoloji şirketlerini pekte memnun etmiyor. Microsoft ve Intel’den sonra başka ABD’li şirketlerden de benzer açıklamalar gelir mi bekleyip göreceğiz. Bununla beraber önümüzdeki günlerde düzenlencek olan G-20 Zirvesi’ne bir araya gelecek Çin ve ABD liderlerinin açıklamaları yol haritası olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum