Dolar (%0.68) 13.622
Euro (%0.86) 15.4482
Sterlin (%0.74) 18.5342
Ons (%-0.10) 1812.11
Gram (%0.51) 793.47
Çeyrek (%0.51) 1297.33
THYAO (%0.30) 26,96
ASELS (%-0.61) 22,66
PETKM (%2.17) 8,93
EUR/USD (%0.16) 1.13351
USD/JPY (%-0.22) 114.37
EUR/GBP (%0.10) 0.8335
Petrol (%0.66) 85.39
Gümüş (%0.73) 23.663
Bitcoin (%-0.81) 41387.38
Ethereum (%-2.83) 3068.18
Bist100 (%0.45) 1,988.80

Microsoft’un Huawei ile Ticaretine İmkan Sağlayan Lisans Başvurusu Onaylandı

Huawei ile ticaret yapmak isteyen şirketlerin lisansları onaylanmaya başladı. Bu şirketler arasında Microsoft yerini aldı.
Microsoft’un Huawei ile Ticaretine İmkan Sağlayan Lisans Başvurusu Onaylandı
22 Kasım 2019 | 14:13
Yorum

Çin merkezli teknoloji devi Huawei başta akılı telefonlar olmak üzere çok sayıda ürün ve servis geliştiriyor. Şirket akıllı telefon pazarında Apple’ı geride bıraktı ve en çok satış adedine ulaşan ikinci firma konumunda. Huawei’nin hızla yükseldiği bu dönemde şirketin üzerinde ABD yaptırımları kara bulut gibi dolaşmaya başladı. Başkan Donald Trump’ın imzaladığı kararname ile ABD’li teknoloji şirketlerinin Huawei ile ticaret yapmasının önüne engel konuldu.

Google’ın Android lisansını askıya alması ve Huawei’nin yeni telefonlarında kendi servislerinin yer almaması ise en büyük yaptırım oldu diyebiliriz. Huawei’ye yaptırım uygulayan tek şirket Google olmadı, Qualcomm, ARM, Microsoft gibi ABD’nin önde gelen teknoloji devlerinin Huawei ile olan ticareti kısıtlandı.

ABD yönetimi bir süredir bu şirketlerin Huawei ile belirli ürünler ile sınırlı olmak üzere ticaret yapmasına imkan sağlayan lisanslar çıkartıyordu. Geçtiğimiz günlerde ABD yönetimi Huawei’nin ticaret lisansını 3 ay daha uzatmıştı. Alınan bu karar sonrası şirketlerin lisans başvurusu da kabul edilmeye başladı.

Microsoft’ta Huawei Gelişmesi

Microsoft’ta Huawei Gelişmesi

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross, Huawei ile ticaret yapmak isteyen 260’dan fazla şirketin lisans başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. Sürenin uzatılması ile yapılan başvurulara onay çıkmaya başladı. Bu şirketlerden birisinin ise yazılım devi Microsoft olduğu açıklandı. Huawei’nin ürettiği Matebook adlı kişisel bilgisayarlarda Microsoft imzalı Windows işletim sistemi ve Office uygulamaları yer alıyor.

Yaptırımlar bu araçların Huawei’ye verilmesine engel oluyordu. Hatta Microsoft yaptırımların olduğu ilk dönem kendi mağazasından Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarını kaldırmıştı. Son lisans gelişmesi ile beraber Microsoft ile Huawei arasındaki ticari ilişkiler yeniden hareketlenecektir.

Microsoft konuyla ilgili açıklamasında “20 Kasım’da, Microsoft, Huawei’ye yazılım ihraç etmek adına ABD Ticaret Bakanlığı’ndan lisans talebinde bulundu. Bakanlık tarafından bu talebe olumlu karşılık verilmesini takdir ediyoruz” ifadelerine yer verdi. ABD yönetimin almış olduğu son karar ile 2020 yılının Mart ayına kadar ülkedeki teknoloji şirketleri ile Huawei arasında ticaret yapmak mümkün olacak.

Lisans Alan Diğer Şirketler Merak Ediliyor

Lisans Alan Diğer Şirketler Merak Ediliyor

Huawei ile ticaret yapmak isteyen 300’e yakın şirketin lisans başvurusunda bulunduğu biliniyor. Bu şirketlerin hangilerine olduğuna dair yetkili mercilerden herhangi bir açıklama yapılmıyor. Huawei’nin belini büken yaptırımların başında ise Google servislerinin yeni akıllı telefon modellerinde olmaması.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mate 30 modelleri Çin pazarında büyük ilgi görüyor. Telefon geçtiğimiz günlerde İspanya’da satışa çıktı ve Avrupa pazarına adım atmış oldu. YouTube, Gmail, Play Store gibi popüler Google servislerinin telefonda yer almaması satışların önünde büyük engel oluşturuyor.

Ancak buna rağmen APK dosyaları ile ilgili servisler telefonlara yüklenebiliyor. Tabi burada veri güvenliği önemli bir hal alıyor. Play Store harici bir kaynaktan APK dosyalarının indirilmesi kullanıcı güvenliği açısından risk taşıyan durumlar oluşturabilir. Önümüzdeki günlerde Huawei ile ticaret yapmak için lisansı onaylanan yeni şirketlerin de duyurulması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar