Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Edge Tarayıcısı Chrome’un İlk Alternatifi Haline Geldi

Microsoft’un yeniden tasarladığı tarayıcısı Edge, kullanıcılardan büyük ilgi görüyor.
Microsoft Edge Tarayıcısı Chrome’un İlk Alternatifi Haline Geldi

İnternet tarayıcıları insanların bu bu deneyiminde başlıca uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiriciler geçmişten bu yana tarayıcılarını sürekli güncelliyor ve yeni özellikler kazandırıyor. Akla ilk gelen web tarayıcısı hiç kuşkusuz Google Chrome olmakta. Popüler tarayıcı kendi pazarının çok büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Son rakamlara göre Chrome, toplam kullanıcı kitlesinin yüzde 70’inden fazlasına sahip.

Diğer yandan Firefox, Opera ve Edge gibi tarayıcılar da Chrome’un karşısındaki en güçlü rakipler olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji devi Microsoft, Windows işletim sisteminin de gücünden yararlanarak tarayıcı pazarında uzun yıllardır kendisine yer edinmeye çalışıyor. Yıllar boyu Internet Explorer ile bilinen şirket, Windows tarafında elde ettiği başarıyı tarayıcı uygulaması olarak başaramadı.

Son olarak Microsoft Edge’i geliştiren şirketin bu tarayıcısı da ilk etapta beklenen ilgiyi görmedi. Yazılım devi geçtiğimiz aylarda Edge’i, Chromium altyapısı ile yeniden geliştirici ve kullanıcıların beğenisine sundu. Yeni yüzü ile yayınlanan Edge büyük ilgi görüyor.

Edge Sıralamada Yükseliyor

Edge Sıralamada Yükseliyor

Bugüne kadar Chrome’un ardından en çok kullanılan web tarayıcısı olarak Firefox karşımıza çıkıyordu. Microsoft’un Chromium tabanlı olarak geliştirdiği Edge ise hızlı çalışması ile kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda. NetMarketShare tarafından yapılan son araştırma Edge’in hızlı yükselişini ortaya koyuyor. Rapora göre Chrome’dan sonra en fazla kullanılan web tarayıcısı Edge oldu. 2020 yılının Mart ayı itibariyle Chrome yüzde 68.5 paya sahip olurken, Edge yüzde 7.59 pay ile ikinci sıraya yerleşti.

Firefox ise çok az farkla üçüncü sırada yer alıyor ve yüzde 7.19 kullanım oranına sahip görünüyor. Sıralamanın devamında ise yüzde 5.60 ile Internet Explorer ve yüzde 3.62 ile Apple tarafından geliştirilen Safari yer alıyor. Opera’nın ise yüzde 1.14 ile düşük bir yüzdeye sahip olduğu görülüyor. Edge’in yeni yüzüyle çıkalı yaklaşık 3 ay olmasına rağmen bu orana çıkması oldukça başarılı. Tarayıcının Chromium tabanlı olması çok daha stabil çalışmasını sağlıyor.

Araştırmalar önümüzdeki süreçte Edge’in kullanıcı sayısını ve pazar payını artıracağını gösteriyor. Microsoft ise tarayıcısı için yeni özellik ve güncellemeleri yayınlamaya devam edeceğini belirtiyor. Kullanıcı dostu haline gelen Edge tarayıcısını bu adresten indirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum