Yatırım yapmaya başla!

Microsoft: Çin’in Uygur Müslümanlarını Takip için Kullandığı Söylenen Yüz Tanıma Firmasıyla Ortak Değiliz

Microsoft, Çin hükümeti tarafından Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki azınlık Uygur Müslümanlarını takip için kullanıldığı söylenen yüz tanıma uygulamasıyla herhangi bir ortaklığı olduğunu reddetti.
Microsoft: Çin’in Uygur Müslümanlarını Takip için Kullandığı Söylenen Yüz Tanıma Firmasıyla Ortak Değiliz

Microsoft, hak savunucularının hükümetin Çin’deki Müslümanları takip etmek için kullandığını iddia ettiği tartışmalı yüz tanıma uygulamasıyla herhangi bir bağı olduğunu reddetti. SenseNets isimli şirket, web sitesine göre büyük insan gruplarında olağandışı davranışları tespit etmek için tasarlanmış yüz tanıma teknolojisi ve kitle analiz teknolojisi satıyordu.

Ayrıca Şubat ayında güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, şirketin bir veri sızıntısı yaşadığını keşfetmişti. Buna göre Gevers, şirket tarafından izlenen 2.5 milyon kişi hakkındaki kişisel bilgilerin halka açık olduğunu belirtmişti. Tüm bunların yanında araştırmacı, kayıtların çoğunun Çin’in batısındaki azınlık nüfusu Uygur Müslümanların çoğunlukta olduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden toplandığını göstermişti.

İnsan hakları grupları, 1 milyondan fazla Uygur Müslümanın iktidardaki Komünist Partisi’ne sadakatsizliklerinden dolayı siyasi eğitim kamplarında alıkonduğunu iddia ediyordu.

1 Milyondan Fazla Uygur Müslümanı Siyasi Eğitim kamplarında Hatta bazı kaynaklara göre bu rakam 3 milyonu aşıyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu’ndan Michael Kozak da geçtiğimiz günkü açıklamasında; Çin yönetiminin insanları hukuk dışı tutukladığını, milyonlarca insanı kamplara koyduğunu, işkence yaptığını, kültürünü ve dinini silmeye çalıştığını belirterek Doğu Türkistan’da en ciddi insan hakları ihlallerinden birinin yaşandığını dile getirdi. Bu arada birçok hak savunucusu grup, Birleşmiş Milletler’e Sincan’da bir araştırma heyeti kurması konusunda çağrıda bulunuyordu.

Çin hükümeti Uygurlarla ilgili herhangi bir haksızlığı reddederken, SenseNets Uygur Müslümanları takip etme konusundaki sorulara cevap vermedi.

Çin Hükümeti SenseNets Uygur Müslümanlarını İzliyor Fakat raporlar, yüz tanımanın bölgedeki insanların DNA örneklerinin toplanmasını da içeren geniş kapsamlı bir gözetim programının parçası olduğunu savunuyordu. Programın yüz tanıma alanında yer alan SenseNets ayrıca Microsoft’u internet sitesinde ortaklar b ölümü altında listelemişti. ABD’li yazılım devi ise şirket ile herhangi bir ilgisi olduğunu kabul etmedi. Şirket sözcüsü bugünkü açıklamasında; “Microsoft, SenseNets ile ortak değildir. SenseNets’in logosunu web sitesinde iznimiz olmadan kullandığının farkına vardık ve kaldırılmasını istedik” dedi.

Microsoft’un bulut ürünü Azure temelli yüz tanıma yazılımı sattığı biliniyor ve üçüncü partiler Microsoft’un yazılımını kendi uygulamalarında kullanmak için satın alabiliyordu.

Microsoft Çinli SenseNets Ortaklığı Reddetti Fakat Microsoft, SenseNets ile hiçbir ilişkisi olmadığının üzerini çizdi. Şirketin bu açıklaması, Gevers’ın SenseNets yazılımının kodunu içeren ekran görüntüsünü yayınlamasının ardından geldi. Bu kod satırı, Microsoft’un yüz tanıma aracına bağlı görünüyordu.

Tabii bu durum, şirketin söz konusu teknolojideki öncülüğü ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın kısa süre önceki çağrılarının üzerine fazlasıyla dikkat çekti. Nitekim Nadella, Ocak ayında yaptığı bir konuşmada yüz tanıma teknolojisinin düzenlenmesi için çağrıda bulunmuş, insanların demokratik özgürlüklerini tehlikeye atacağına inandıkları senaryolarda yüz tanıma teknolojisini kullanmayacaklarını vurgulamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum