Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Microsoft Başkanı SolarWinds Saldırılarına Karşı Ortak Çağrıda Bulundu

Microsoft Başkanı Brad Smith, ABD’yi etkisi altına alan SolarWinds saldırılarına dair açıklamalarda bulundu.
Microsoft Başkanı SolarWinds Saldırılarına Karşı Ortak Çağrıda Bulundu
Yorum

Son dönemde ABD’de pek çok kurum ve şirket SolarWinds saldırılarından etkilenmiş durumda. Yazılım üreticisi SolarWinds 13 Aralık’ta saldırıya uğradıklarını açıklayarak kendi yazılımları aracılığı ile müşterilerinin sistemlerine kötü amaçlı kod yüklenmiş olabileceğini açıklamıştı.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı devlet kurumları ile kritik altyapı birimlerinin bu tedarik zinciri kaynaklı saldırı üzerinden hedef alındığını belirtmişti. Saldırıların odak noktası ise pek çok şirket ve devlet kurumunda yaygın olarak kullanılan Orion platformu oldu.

Hackerlar bu platforma kötü amaçlı yazılım yerleştirerek kurumlara sızmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, SolarWinds saldırılarında kaynak kodlarına erişim sağlandığını açıklamıştı. Konuyla ilgili Microsoft Başkanı Brad Smith açıklamalarda bulundu. Smith dünya genelindeki tüm siber savunucuları saldırılara karşı bir arada olmaya çağırdı.

Microsoft Başkanından SolarWinds Açıklaması

Microsoft Başkanından SolarWinds Açıklaması

Microsoft’un başkanı, SolarWinds saldırısını siber savunucuları uyandırma çağrısı olması gereken “ayrım gözetmeyen kitlesel küresel saldırı” olarak nitelendirdi. Bu saldırıdan Microsoft dahil pek çok firma etkilendi. Smith CES etkinliğinde yaşanan saldırının boyutlarının ne kadar büyük olduğuna değindi.

Konuyla ilgili konuşan Microsoft yöneticisi, “Bu, hepimizin korumakla sorumlu olduğu teknoloji tedarik zincirine yapılan, ayrım gözetmeyen kitlesel bir küresel saldırıydı. Dünyanın karşılayamayacağı bir tehlike. Uzun zamandır neyin uygun olup neyin uygun olmadığına dair beklentiler yaratan normların ve kuralların olduğu bir dünyada yaşadık. Hükümetler yüzyıllardır birbirlerini gözetlediler, düşünmek hatta onlardan durmalarını istemek saflık olur” değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz yıldan bu yana dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisine dair değerlendirmelerde bulunan Smith, yüzyılın en büyük salgınını yaşadığımızı söyledi. Bazı kişilerin Dünya Sağlık Örgütü, hastane ve halk sağlığı sektörüne yönelik siber saldırılar başlattığını da hatırlatan Microsoft yöneticisi, bunun için önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu