Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

McDonald’s’tan Rusya Kararı: Tüm Şubeler Kapatılıyor

Rusya’da 62 bin kişiye istihdam sağlayan ve yüzlerce iş ortağı olan McDonald’s, savaş nedeniyle aldığı kararı açıkladı.
McDonald’s’tan Rusya Kararı: Tüm Şubeler Kapatılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’ya uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırı düzenleyen Rusya’ya dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor. Hükümetlerin aldığı yaptırımlar kadar özel sektör şirketlerinin kararları da Rusya’daki günlük yaşamı olumsuz etkileyecek nitelikte.

Rusya’ya tepki gösteren şirketler arasına ABD’li fast food markası McDonald’s da katıldı. McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski’nin çalışanlarına ve franchise sahiplerine e-posta yoluyla gönderdiği karara göre Rusya’daki restoranlar geçici olarak kapatılıyor.

Ukrayna’daki çatışmanın ve Avrupa’daki insani krizin masum insanlara tarif edilemez acılar yaşattığı, krizin başlangıcından bu yana bir numaralı önceliğin insanlar olduğu belirtildi.

Şirketin Ukraynalı çalışanlara tam maaş ödemeye devam ettiği, bölgedeki Uluslararası Kızılhaç tarafından yürütülen yardım çabalarını ise destekledikleri ifade edildi.

Polonya ve Avrupa’daki diğer birçok şubelerinde kapıların açık olduğunu bildiren McDonald’s, Ukrayna genelinde tıbbi malzeme dağıtıldığını ve insani yardım sağlandığını bildirdi.

Ukrayna’ya desteğin yanında Rusya’ya yaptırım konusu için birçok kişi ile görüştüğünü söyleyen Kempczinski, “Durum, bizimki gibi küresel bir marka için olağanüstü derecede zorlayıcı ve dikkate alınması gereken pek çok şey var.” dedi.

Rusya’da 62 bin kişinin istihdam edildiğini, yüzlerce üretim ve tedarik firmasıyla çalıştıklarını aktardı.

30 yılı aşkın süredir 850 restoran ile Rusya faaliyetlerinin bir parçası olduklarını söyleyen isim, “McDonald’s, Rusya’daki tüm restoranlarımızı geçici olarak kapatmaya ve pazardaki tüm operasyonları durdurmaya karar verdi. Bunun Rus meslektaşlarımız ve ortaklarımız üzerindeki etkisini anlıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu