Yatırım yapmaya başla!

Mavi Balina Oyununda Hayatta Kalanların Açıklamaları!

Mavi Balina Oyunu ya da orijinal adıyla Blue Whale Game’in oyuncularını intihara sürüklediğini biliyoruz. Fakat bu ölüm oyunundan sağ kurtulmayı başaranlar da var!
Mavi Balina Oyununda Hayatta Kalanların Açıklamaları!

Artık tam bir ölüm makinesi haline gelen Mavi Balina adındaki bu oyunu, ne yazık ki son yıllarda gerçekleşen intihar vakalarından dolayı biliyoruz. Özellikle de gençler arasında fazlasıyla popüler hale gelen Blue Whale oyunun yaratıcısı Rusya’da yakalanıp, 3 yıl hapis cezasına çarptırılmış olsa da intihar dünya çapında bu ölüm oyunu yüzünden gerçekleşen intihar vakaları halen daha devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen ve Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin’in intiharlarının arkasında da bu oyunun olduğu düşünülüyor. Oyundan sağ kurtulanların ifadelerinde ise Blue Whale Game’in yöneticilerinin şantaj yaparak, kullanıcıları oyunda tuttukları ifade ediliyor.

Görevler Gece Saatlerinde Gerçekleştiriliyor

Görevler Gece Saatlerinde GerçekleştiriliyorDünya çapında birçok gencin hayatına mal olan Blue Whale oyununda 50 görev bulunuyor. Mavi Balina oyunun komutları arasında, derin olmayacak şekilde uzuvların kesilmesi, bir süreliğine kimse ile görüşülmemesi ve yüksek sesli müzik dinlemek gibi görevler yer alıyor. 50 gün süren oyunun son görevinde ise “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.  

Özellikle de Hindistan’da her geçen gün bu oyun yüzünden intihar edenlerin sayısı artıyor. Temmuz ayında Blue Whale oyununu oynadığını arkadaşlarına söyledikten sadece birkaç gün sonra intihar eden 14 yaşındaki Manpreet Singh de bu gençlerden bir tanesiydi.

22 yaşındaki Alexander isimli bir genç ise NDTV’de yer alan bir haberine göre kardeşinin durumu polise bildirmesiyle hayatta kaldı. 22 yaşındaki genç adam, bu oyuna WhatsApp mesajıyla gelen bir linkle aracılığıyla katıldığını ve oyunun yöneticisi tarafından verilen görevlerin gece saat 02:00’da gerçekleştirilmesinin istendiğini ifade ediyor.

Genç adam ayrıca her gün korku filmleri izlemek zorunda kaldığını, gece yarısı mezarlıkta selfie çekerek sosyal medyada paylaştığını ve yöneticinin amacının; kurbanlarının korku içerisinde yaşamalarını sağlamak olduğunu da dile getirdi. Alexander’ın “sanal bir ölüm tuzağı” olarak nitelendirdiği bu oyundan bir türlü çıkmayı başaramadığını dile getirdi.

Son Görevdeyken Kurtarıldı!

Son Görevdeyken Kurtarıldı!Polisler Alexander’ın evine geldiği sırada, koluna bıçakla balina resmi çizmek üzereydi. Hindistan’da yaşayan 17 yaşındaki başka bir genç de Alexander kadar şanslıydı. Mavi Balina oyunun “son görevini” tamamlamak üzere göle atlayarak intihar etmeyi planlayan genç kız, polis ekipleri tarafından kurtarıldı. “Görevi tamamlayamadığı takdirde annesinin öleceğini belirten genç kızın bir kez daha intihara kalkıştığı ifade ediliyor.

Katılımcıların Yaş Aralığı Değişmeye Başladı!

Katılımcıların Yaş Aralığı Değişmeye Başladı!Genellikle 14 ila 18 yaşlarında, ailesiyle ya da çevresiyle sorun yaşayan gençlerin aklını çelen Mavi Balina oyununa katılanların yaş aralığı değişmeye başladı. Arjantin’de 22 yaşında bir anne, su tankına atlamak üzereyken kurtarıldı. Genç anne, polis ekiplerine intihara kalkışmadan önce; “oyunun sonu, zamanın doldu” şeklinde bir mesaj aldığını ifade etti.

Kullanıcılarını intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu, yaş aralığını genişleterek gençlerin hayatıyla oynamaya devam ediyor. Peki, sizce gençleri bu ölüm oyunundan uzak tutmak için nasıl kampanyalar yürütülebilir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum