Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macron’dan Johnson’a: Yeni Bir Brexit Anlaşması için Zaman Yok

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşen Emmanuel Macron, tamamen yeni bir Brexit ayrılık anlaşmasını müzakere etmek için yeterli zaman olmadığını söyledi.
Macron’dan Johnson’a: Yeni Bir Brexit Anlaşması için Zaman Yok
Yorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü Başbakan Boris Johnson’a tamamen yeni bir Brexit anlaşmasını müzakere etmek için yeterli zaman bulunmadığını söyledi.

Bir ay önce başbakanlık yarışını kazanmasından bu yana yaptığı ilk dış seyahatinde Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macron’u; Avrupa Birliği yeni bir anlaşma yapmazsa 31 Ekim’de potansiyel olarak düzensiz bir anlaşmasız Brexit ile karşılaşacaklarını söyleyerek uyardı.

Macron ise İngiltere’nin kaderinin Johnson’un ellerinde tek başına kaldığını ve anlaşmasız Brexit’in AB tarafından istenen bir senaryo olmasa da bloğun buna hazır olacağını belirtti.

Macron’dan Johnson’a: AB Anlaşmasız Brexit HazırFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ortak basın toplantısında; “Çok açık olmak istiyorum: önümüzdeki ay orijinalden çok fazla uzaklaşan yeni bir çekilme anlaşması bulamayacağız” dedi.

Ancak Johnson’a elini uzatarak; “Hiç kimse iyi bir çözüm bulmaya çalışmadan 31 Ekim’e kadar beklemeyecek” sözünü de verdi. Johnson da Macron’a bir Brexit anlaşması istediğini ve 31 Ekim tarihine kadar vaktinde birine ulaşmanın hala mümkün olduğuna inandığını aktardı.

Çarşamba günü Berlin’de yaptığı görüşmelerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den duydukları şeylerle şiddetle teşvik edildiğini de vurguladı.

Johnson Macron Görüşme Açıklama “Brexit’i halledelim, mantıklı ve pragmatik bir şekilde ve her iki tarafın yararına yapalım ve 31 Ekim’e kadar beklemeyelim. Şimdi aramızdaki dostluğu ve ortaklığı derinleştirip yoğunlaştırarak devam edelim.” açıklamasında bulundu.

Burada akıllara İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un İrlanda backstop’unun kaldırılması durumunda milletvekillerinin anlaşmayı onaylayabileceği yönündeki yorumu geldi.

Ayrıca Brexit anlaşması yapılıp yapılmayacağının, Boris Johnson’a değil, Avrupa Birliği’ne bağlı olacağı yorumu da geçtiğimiz gün gelmişti. En başından beri anlaşmasız Brexit’in bu durumu sona erdirmek için tek yol olduğunu süren stratejist Simon Ballard; “Johnson yerine sert Brexit’i tetikleyecek olan Avrupa Birliği’dir” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu