Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MacOS için Hazırlanan Rapora Göre Tehlikeli Yazılım Sayısında Büyük Artış Yaşandı

Apple’ın işletim sistemi macOS üzerinden yayılan zararlı yazılımların sayısında büyük artış yaşandı.
MacOS için Hazırlanan Rapora Göre Tehlikeli Yazılım Sayısında Büyük Artış Yaşandı
Yorum

Apple’ın Mac ürünleri için geliştirmiş olduğu işletim sistemi macOS, Windows’a göre çok daha güvenilir olmasıyla bilinir. Ancak dijital dünyada sayısı hızla artan zararlı yazılımlara her yerde olduğu gibi macOS üzerinden de rastlamak mümkün oluyor. Üstelik açıklanan son rakamlar Mac kullanıcıları için tehdit içeren yazılımların sayısında büyük artış yaşandığını ortaya koyuyor.

Güvenlik yazılımı Malwarebytes tarafından yayınlanan son rapor gelinen durumu gözler önüne serdi. Siber Suç Taktikleri ve Teknikleri başlığı altında paylaşılan raporda, macOS işletim sisteminde yaşanan tehlikeye ayrıca değinilmiş. Araştırma geçtiğimiz yılın son çeyreği ile bu yılın ilk çeyreği arasındaki zaman dilimini kapsıyor.

Tehlikeli Yazılım Oranı Hızla Artıyor

Tehlikeli Yazılım Oranı Hızla Artıyor

Malwarebytes’ın raporunda, macOS kullanıcıları için tehdit oluşturan yazılımların geride kalan 3 aylık süreçte yüzde 60 oranında arttığı belirtiliyor. Üstelik artan risk bununla da sınırlı değil. Reklam kimliğine bürünmüş zararlı yazılımların sayısında yüzde 200’e varan artış yaşandı. 2019’un ilk çeyreği itibariyle gelinen bu durum, Apple’ın bundan sonrası için önlem alması gerektiğini gösteriyor.

Tüm işletim sistemleri bazında bakıldığında kripto ve fidye özelliğine sahip zararlı yazılımların sayısında azalma görülüyor. Kripto paraların değer kaybetmesi ile beraber madenciliğe olan ilginin azalmasının bu durum üzerinde büyük payının olduğu belirtildi. Raporda internetten indirilen zararl yazılım oranında düşüş yaşandığı kaydedilirdi. Windows 10’da kurulu bulunan Windows Defender’ın tehlikeli yazılımları saptama başarısının bu oranda başrol oynadığı ifade ediliyor.

macOS Halen Daha Güvenli

macOS Halen Daha Güvenli

Raporda macOS platformunda tehlike katsayısının arttığına yer verilmesine rağmen, Apple’ın işletim sisteminin halen rakibi Windows 10’a göre daha güvenli olduğuna dikkat çekiliyor. Mac kullanıcıları DDOS saldırılarından ve kaynak kodlarının kötüye kullanılması gibi tehditler ile karşılaşmış olsa da, bu durumların Windows 10’da daha fazla yaşandığına dikkat çekiliyor.

Hazırlanan rapor 1 Ocak 2019 ile 31 Mart 2019 tarihlerini kapsıyor. Bundan sonra bu oranlar nasıl değişir bilinmez. Ancak zararlı yazılımların büyük bölümü, reklam yoluyla kullanıcılar üzerinden kazanç elde etmeyi amaçlıyor. Kullanıcıların artan tehditler karşısında çok daha dikkatli hareket etmeleri gerektiği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu