Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov Operasyonların Durması için İstedikleri Şartı Açıkladı

Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki saldırısı devam ederken, Dışişleri Bakanı Lavrov’dan önemli bir açıklama geldi. Detaylar şöyle…
Lavrov Operasyonların Durması için İstedikleri Şartı Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna savaşı 24 gündür devam ederken, müzakerelerden gelecek olumlu haberler dört gözle bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, saldırıların durmasına yönelik istedikleri şartı söyledi.

Rusya’nın talepleri doğrultusunda kapsamlı belgelerin imzalanması durumunda operasyonların sona erebileceğini dile getirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin müzakere talep ettiğini ve Rusya lideri Vladimir Putin’in kabul ettiğini belirtti. Ukrayna’nın müzakerelere ilk başlarda formaliteden başladığını ancak daha sonrasında belirli bir diyalog geliştiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında “Ancak birilerinin, büyük bir ihtimalle ABD’lilerin, Ukrayna delegasyonunun sürekli olarak elinden tuttuğu ve bana göre kesinlikle asgari düzeyde olan taleplerimizi kabul etmelerine izin vermediği hissi var. Fakat her şeye rağmen süreç devam ediyor” ifadesine yer verdi.

“Batı, Rus Karşıtı Desteklerine Devam Ediyor”

Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgalinden dolayı Rusya’ya ağır ekonomik yaptırımlar uyguladı. Bu tutumun devam ettiğini belirten Lavrov, Batı’nın bu krizde güvenilmez garantör olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna konusunda operasyonlardan başka seçenekleri kalmadığını söyleyen Lavrov, “Biz güvenlik garantileri konusunda önerilerimizi ilettik. Batı ise Ukrayna ve NATO konularında görüşmeyi reddetti. Bu koşullarda, Donbass’ta çatışmaya hazır olarak bombardımanlar başladığında Ukrayna’daki Rus halkını korumak için başka seçeneğimiz yoktu.” dedi.

Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerini tanıdıklarını, onlarla karşılıklı yardım anlaşması imzaladıklarını söyledi. Zelenskiy’nin, Yahudi asıllı olduğunu fakat Nazi yanlısı kararlar aldığını belirten Lavrov, Ukrayna yönetimini ciddiye almanın zor olduğunu ifade etti.

Putin’in yönetime geldiği ilk yıllarda Batılı ülkelerle iş birliğine sıcak baktığını fakat bunun işe yaramadığını söyledi. Rusya’nın şu anda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünmediğini belirten Lavrov, Batı’nın bu çıkmazdan nasıl çıkacağını merak ettiklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu