Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore’den ABD’ye Cevap: Daha Güçlü Silahlar Geliştireceğiz

Rusya’nın Ukrayna gerilimi 3. Dünya Savaşı endişelerini gündeme getirirken Kuzey Kore’nin hamleleri, korkuları tırmandırıyor. Kim, resmen ABD'ye meydan okudu.
Kuzey Kore’den ABD’ye Cevap: Daha Güçlü Silahlar Geliştireceğiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta kıtalararası yeni bir balistik füze ateşleyen ve bunun gerekçesini ABD çatışmalarına hazırlık olarak açıklayan Kuzey Kore’den sert meydan okuma geldi.

Fırlatılan füzenin geliştirme sürecine katkısı bulunanlarla bir araya gelen Kim, ülkesinin hiçbir şeyle takas edilemez ve hiçbir şey karşılığında satılamaz caydırıcı saldırı yetenekleri geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Kim Jong Un: Saldırı Yeteneklerimizi Daha da Geliştireceğiz!

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA tarafından aktarılan bilgilere göre Kim Jong Un, ateşlenen füzenin Kuzey Kore’nin en büyük kıtalararası balistik füzesi (ICBM) olduğunu belirtti.

Kim, konuşmasında ancak caydırıcı vuruş yetenekleriyle ve kimse tarafından durdurulamayacak ezici bir askeri güçle donatıldığında bir savaşın önlenebileceğini, ülkenin güvenliğinin garanti edilebileceğini ve emperyalistlerin tüm tehditleriyle şantajlarının kontrol edilebileceğini aktardı.

Perşembe günü testi şahsen denetleyen Kim, yeni ICBM’nin ABD’nin herhangi bir askeri hamlesini caydırmaya yardımcı olacağını söyledi. ABD ile 1950-1953 Kore Savaşı’nın bir barış anlaşmasından ziyade bir ateşkesle sona ermesinden sonra teknik olarak ile savaşta kalındı.

Washington, Pyongyang’a ABD’deki hedefleri vurabilecek nükleer silah ve ICBM cephaneliğini teslim etmesi veya azaltması için baskı yapmaya çalışsa da Kuzey Kore bunu kabul etmedi. Donald Trump başkanlığında Kuzey Kore ile görüşmeler yapılsa da müzakerelerden sonuç alınamadı.

Kim Jong Un, duruşunu değiştirmezken bugün nefsi müdafaa gücünün hiçbir şeyle takas edilemeyeceği ve satın alınamayacağı yönünde yorumunu yineledi. Tereddütsüz bir şekilde sıkı sıkıya bağlı kalınacağını ekledi. Üstelik Kim, ülkenin nükleer gücüne atıfta bulunarak, Kuzey Kore’nin daha mükemmel ve daha güçlü bir stratejik güç oluşturmaya devam edeceğini söyledi.

ABD Kuzey Kore Üzerinde Baskıyı Artırmak İsterken Çin ve Rusya Karşı Çıktı

ABD Kuzey Kore Üzerinde Baskıyı Artırmak İsterken Çin ve Rusya Karşı ÇıktıDolayısıyla Kuzey Kore, ABD’nin uyarılarına kulak asmadığını gösterdi. ABD giderek artan tehlikeli provokasyonlar nedeniyle Birleşmiş Milletler’i Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını güçlendirmeye zorlayacağını söyledi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield Cuma günü 15 üyeli konseye Kuzey Kore’ye yönelik yaptırım rejimini güncellemek ve güçlendirmek için bir karar taslağı önereceğini açıkladı.

Güvenlik Konseyi, ABD ve diğer beş üyenin talebi üzerine, bir dizi füze testinin sonuncusu olan ICBM’nin fırlatılmasını görüşmek üzere Cuma günü toplandı. Kuzey Kore’nin nükleer testleri ve balistik füze fırlatmaları Güvenlik Konseyi tarafından uzun süredir yasaklıyken Çin ve Rusya, ABD’nin hamlesine karşı olduklarının sinyalini verdi.

Bunun yerine iki ülke uzun süredir Kuzey Kore’nin insani durumunu iyileştirmek ve Pyongyang’ı ABD ve diğerleriyle nükleer silahlardan arındırma müzakerelerine geri dönmeye teşvik etmek için BM yaptırımlarının hafifletilmesini savundu.

Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, hiçbir partinin daha fazla gerginliğe yol açacak herhangi bir eylemde bulunmaması gerektiğini bildirdi. Rusya’nın BM Yetkilisi Anna Evstigneeva ise BM yaptırımlarının daha da güçlendirilmesinin Kuzey Kore vatandaşlarını kabul edilemez sosyoekonomik ve insani sorunlarla tehdit edeceğine inandığını söyledi.

2006’dan bu yana Birleşmiş Milletler yaptırımlarına maruz kalan Kuzey Kore üzerindeki baskı nükleer silahları ve balistik füze programlarına yönelik finansmanı kesmek amacıyla yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artırıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu