Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zirveye Ulaşan Küreselleşmenin Çöküşü Pandemiyle Hızlanıyor

Koronavirüs pandemisi öncesinde de var olan deglobalizasyon işaretleri, salgın sonrasında çok daha yaygın görülmeye başlandı. Küreselleşmenin sonlanıyor olduğu yönündeki tahminler şöyle;
Zirveye Ulaşan Küreselleşmenin Çöküşü Pandemiyle Hızlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD-Çin savaşı başta olmak üzere pek çok ülke arasında yaşanan gerilimler, sonucunda açıklanan ithalat-ihracat kısıtlamaları gibi hamleler; uzmanlar tarafından yeni bir dönemin başlangıcı olarak yorumlanmıştı.

ABD dahil birçok ülke içe dönük politikalar uygularken Avrupa Birliği başta olmak üzere popülist hareketlerde artış görülmüş, ülke liderleri dahil birçok kişi yeni dünya düzeninden bahsetmişti.

Söz konusu yorumlar, pandeminin artmasıyla birlikte daha çok duyulurken salgın nedeniyle gücünü artıran korumacılık dalgaları halka halka yayılıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs dünya çapında şu ana kadar 2.716.917 vakaya, 191 binin üzerinde ölüme yol açtı.
Koronavirüs Grafiği 24 Nisan 2020
Kaynak: Worldometer

Hükümetler salgınla mücadele kapsamında dev teşvikler açıkladı, ithalat-ihracat kısıtlamaları getirildi ve gıda-medikal ürünler başta olmak üzere kaynak endişeleri ortaya çıktı. Asya Ticaret Merkezi’nin Başkanı Deborah Elms, kısa süre önce yaptığı bir açıklamada koronavirüs kaynaklı korumacılık dalgasının yakın olduğunu belirtmişti.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü de yayınladığı yeni raporunda, COVID-19 salgınının dünya ekonomisini küresel ekonomik entegrasyondan çekilmeye sürüklediğini savundu.

İttifakların belirsiz olduğu ve uluslararası iş birliğinin pek görülmediği bir ortamda, liderlerin şimdiden ekonomin bağımlılıkları hakkında sorgulama yapmaya başladıklarını bildirdi.

Macron Küreselleşme AçıklamasıSalgın tüm ekonomileri görülmedik seviyelerde daralma tehlikesiyle karşılaştırırken liderler de özellikle tıbbi ekipman ve gıda için yerli kaynaklara vurgu yapmaya devam ediyorlar. Tüm bu gelişmeler sonucuna ortaya çıkacak geri çekilmenin, tarihi yüksek seviyelere ulaşan küreselleşmeyi en azından kısmen tersine çevirebileceğini kaydetti.

Raporda, 2008 krizinin küresel ekonomik entegrasyon derecesinde tarihi bir dönüm noktası olduğu da aktarıldı. İnsanlar, sınır ötesi ticaret, yatırım, veri, fikirler, teknoloji gibi birçok unsurdan oluşan küreselleşmenin; şu anda tersine çevrilmeye doğru ilerlediği söylendi.

Bu yıl küresel ticaretin %13–32 arasında gerilemesini bekleyen Dünya Ticaret Örgütü de COVID-19 krizine yanıt olarak artan ihracat kısıtlamaları tespit ettiğini açıkladı.

Raporda, yeni ihracat yasakları ve kısıtlamalarının çoğunlukla yüz maskeleri, ilaçlar, ventilatörler ve diğer tıbbi ekipman gibi malzemeleri kapsadığı belirtildi. Önlemlerden bazılarının kontrolleri gıda ve tuvalet kağıdı gibi diğer ürünlere genişlettiği eklendi.

PIIE, modern küreselleşmenin beş dönem boyunca geliştiğini öne sürerken bu dönemleri aşağıdaki tabloyla anlattı.
PIIE Küreselleşme Dönemleri
Kaynak: PIIE

Küreselleşmenin II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez geri çekilme döneminde olduğunu bildiren PIIE, 1980’lerden 2008’e kadar olan dördüncü dönemde ekonomik entegrasyonun tarihsel olarak eşi görülmemiş bir ölçeğe yükseldiğini gösterdi.

2008’de küreselleşmenin zirveye ulaştığı, sonrasında ise slowbalization isimli beşinci dönemin başladığını aktardı. PwC ise 2020 başında yaptığı bir tahminde 2020’nin küresel ekonomi için slowbalisation yılı olacağını öne sürmüştü. Nihayetinde pandeminin deglobalizasyon eğilimini daha da hızlandıracağı vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu