Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralarda Sert Düşüş: Kaldıraçlı İşlemlerde Tasfiye Oranları Yükseldi

Bitcoin, Ethereum ve altcoinlerdeki düşüş, kaldıraçlı pozisyonlar üzerindeki tasfiyelerin artmasına neden oldu. Ayrıntılar haberde...
Kripto Paralarda Sert Düşüş: Kaldıraçlı İşlemlerde Tasfiye Oranları Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin hafta sonu dünya gündemindeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle, kayıplarını artırdı. Küresel piyasaların kapandığı Cuma günü BTC, 40.000 dolar seviyesinin üzerindeydi. Bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Rusya ile ilgili açıklamaları, piyasadaki düşüşün hızlanmasına neden oldu.

Johnson, Rusya’nın 1945 yılından bu yana en büyük savaşa hazırlandığını belirtti. Bu açıklama sonrası Bitcoin’de düşüş hızlandı ve 38.000 dolara doğru bir hareket yaşandı. BTC yazım itibariye 38.800 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Kripto para piyasası likidasyon oranları
Kaynak: Coinglass

Piyasadaki düşüş likidasyon oranlarının da artmasına neden oldu. Coinglass üzerinde kaydedilen verilere göre son 24 saat içerisinde 200 milyon doların üzerinde kaldıraçlı işlem tasfiye edildi. Bu tasfiyelerin yaklaşık yüzde 82’si long pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

En fazla tasfiyeler ise Bitcoin ve Ethereum üzerinde gerçekleşti. Her iki kripto para birimindeki tasfiyeler sırasıyla 87 milyon dolar ve 54 milyon dolar olarak kaydedildi. Altcoinler arasında Ripple, Solana ve Cardano üzerinde de dikkat çeken tasfiyeler görüldü.

CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri 1.7 trilyon dolara kadar geriledi. Bu rakam Kasım ayında 3 trilyon dolara yaklaşarak tarihi zirvesini kaydetmişti.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%