Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Para Suçları 2021’de 14 Milyar Dolar ile Yeni Rekor Kırdı

Yeni bir rapora göre, parasal olarak yükseliş olsa da, 2021'de yasa dışı işlemlerin yüzdesi büyük ölçüde düştü.
Kripto Para Suçları 2021’de 14 Milyar Dolar ile Yeni Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, kripto suçları 2021’de rekor kırarak 14 milyar dolara ulaştı. 2021’deki yasa dışı işlemlerin değeri, 2020’deki 7,8 milyar dolarlık rakamın neredeyse iki katına çıkıyor.

Toplam hacme göre suç faaliyetindeki hızlı artışa rağmen, 2021 rakamları, toplam kripto işlemlerinin yüzdesi olarak incelendiğinde, suç faaliyeti tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Kripto pazarı 2021’de büyük bir patlama yaşadı ve toplam işlem hacmi %550’den fazla artarak 15.8 trilyon dolara ulaştı. Chainalysis’in raporuna göre, suç faaliyeti, geçen yıl tüm blok zinciri işlemlerinin %0,15’ini oluşturuyor.

2021’de dolandırıcılık suçların aslan payını oluşturdu ve %82 artarak 7,8 milyar dolara ulaştı. Chainalysis’in raporuna göre, bu toplamın yaklaşık 3 milyon doları halı çekme olarak adlandırılan faaliyetlerden geldi.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, DeFi platform protokollerin çok sık saldırıya uğradığını, yeni bir endüstri ve kodun çoğu açık kaynaklı olması nedeniyle insanların koda bakıp güvenlik açıklarını görebileceğini söyledi.

2021’de DeFi protokollerinden 2,2 milyar dolar değerinde kripto çalındı. Bu oran geçen yıl çalınan tüm kripto paraların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%