Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kredi Stresi, Çin’in Altyapı Projesine Yapılan Yatırımlara Zarar Veriyor

Uzmanlara göre; koronavirüs salgını Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesine yapılan yatırımları geçen yılın çok gerisinde bıraktı.
Kredi Stresi, Çin’in Altyapı Projesine Yapılan Yatırımlara Zarar Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Moody’s Investors Service’e göre; koronavirüs salgını katılımcı ülkelerde mali sıkıntılara neden olduğu için 2020’de Çin’in devasa altyapı projesine yapılan yatırımlar, geçen yılın seviyesinin çok gerisinde kalabilir. Bir Kuşak Bir Yol girişimi, Çin’i Orta Asya, Avrupa ve Afrika’ya bağlayan altyapı ağları kurmaya odaklanmış iddialı bir Çin politikası olarak görülüyor.

Bazı uzmanlar ise girişimin, Çin’in dünya çapında teknoloji ve yönetişimi etkileme yöntemine evrilmeye başladığını düşünüyor. Bu nedenle, kimi taraflarca tehlikeli bir girişim olarak tanımlanıyor. Moody’s Investors Service tahminine göre girişim 139 ülkeyi kapsıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşunun dün yayımladığı rapora göre; 2020’nin ilk yarısında BRI ülkelerindeki Çin liderliğindeki yeni sözleşmelerin ve yatırımların değeri 23,5 milyar doları buldu.
2014-2019 Arası Yapılan BRI Yatırımları
Kaynak: Moody’s Investors Service

Bu rakam, geçen yılın toplam yatırım değeri olan 104,7 milyar doları,n 2020’de yakalanamama ihtimalini gösterdi. Moody’s Asya-Pasifik Genel Müdürü ve Baş Kredi Sorumlusu Michael Taylor, bu tür bir düşüşün, çoğu yeni borç finansmanı üstlenme yetenekleri azalmış küçük ekonomiler olan katılımcı ülkelerin karşı karşıya kaldığı daha büyük bir finansal baskıdan kaynaklandığını söyledi.

CNBC’ye konuşan Taylor, “Bunların pek çoğu nispeten küçüktür ve ister emtia ister turizm olsun, oldukça yoğun ekonomilere sahip olma eğilimindedirler. Bazıları da çalışan dövizlerine oldukça bağımlı ve bunların her biri koronavirüs tarafından oldukça kötü bir şekilde etkilendi,” dedi.

Taylor, saydığı nedenlere bağlı olarak bu yıl, 2021’de ortadan kalkmasını beklemedikleri kredi stresinde bir artış gördüklerini ifade etti. Moody’s raporu, BRI’ya katılan bazı ülkelerin Uluslararası Para Fonu’ndan finansman desteği veya Çin de dahil olmak üzere G-20 kredi kuruluşlarından borç azaltma aradıklarını gösterdi. Ajans, bu ülkeler arasında Pakistan, Zambiya, Tanzanya ve Angola olduğunu belirtti.

Rapora göre; bu ülkelerin karşılaştığı kredi sıkıntıları ve proje gecikmeleri, büyük BRI risklerine sahip Çinli işletmelerde mali kayıplara neden olabilir.
Çin Bankalarına Ödenmemiş Kredi Borçları
Kaynak: Moody’s Investors Service

Moody’s, Çin Kalkınma Bankası ve Çin İhracat-İthalat Bankası’nın girişim altındaki projelere önemli ölçüde maruz olarak kaldığını da belirtti. Ancak eğer varsa genel hasarın büyük olasılıkla bankalar ve diğer Çinli şirketler için yönetilebilir olacağını söyledi.

Koronavirüs pandemisinin Bir Kuşak Bir Yol girişimi üzerinde etkilerinin yıllarca sürebileceği de söylendi. Moody’s, katılımcı ülkelere Çin liderliğindeki yeni yatırım akışlarının önümüzdeki iki yıl içinde 2014 – 2019’da görülen seviyelere geri dönemeyeceğini tahmin ediyor.

Moody’s, ülkenin girişime yatırdığı önemli mali harcama ve siyasi sermaye göz önüne alındığında, Pekin’in yine de BRI stratejisindeki rotayı tersine çevirmeyeceğini söylüyor. Taylor, “Asya’da hala büyük bir altyapı finansmanı ihtiyacı var ve bu, Çin önderliğindeki girişimin kapatılmasına yardımcı olabileceği bir boşluk,” ifadelerini kullanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu