Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Varank: Koronavirüs Ürünlerinde Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Destekten Faydalanamayacak

Koronavirüs ürünlerini üreten firmalara destek açıklamasında bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu süreçte fırsatçılık yapanların bakanlığın verdiği destekleri bir daha alamayacağını söyledi.
Bakan Varank: Koronavirüs Ürünlerinde Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Destekten Faydalanamayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koronavirüsle mücadele için aldığı yeni tedbirleri duyurdu. Bağlı kurum olan KOSGEB ile birlikte kararlaştırdığı destek kapsamında, tıbbi maske, eldiven, koruyucu gözlük, koruyucu elbise ve dezenfektan gibi ürünleri yerli imkanlarla üreten firmalara 6 milyon liraya ulaşan finansman desteği sunacakları bildirilmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında hem KOSGEB hem de TÜBİTAK desteklerine ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Varank, TÜBİTAK Covid-19 Portalı’nı bugün itibariyle devreye aldıklarını duyurdu.

TÜBİTAK Proje Başvuruları BaşladıSöz konusu destekler hakkında detaylı bilgilendirme de bulunan Bakan Varank, yatırım teşviklerinden faydalananların yaşanan süreçte olumsuz etkilenmelerinden dolayı banka ödemelerini ertelediklerinde, faiz veya kar payı desteğinden aynı şekilde faydalanacağını söyledi.

Bugün itibarıyla TÜBİTAK programı projeleri için çağrıya çıkılacağını ve 2 Nisan’a kadar açık olacağını belirtti. Bilim insanlarının ve girişimcilerin projelerinin hayata geçirilmesi için gerekli tüm çalışmaları hazırladıklarını ve hızlı bir program düzenlediklerini anlattı.

Salgının ülkemizde de çok hızlı bir şekilde yayılması sebebiyle sağlık sektöründe kullanılacak koruyucu ürünlerin üretimini yapan KOBİ’lere ve küçük firmalara desteklerin açılacağını kaydetti.

TÜBİTAK’ın tüm proje raporlarının teslim tarihini 3 ay ertelediklerini, bunun yanında çağrılara başvuru süresinin de uzatıldığını anlattı. Yeni geliştirilen bir uygulama olan TÜBİTAK Covid-19 Portalı ile tüm gelişmelerin yakından takip edilmesine imkan tanındığını dile getirdi.

Salgın hastalık süresince fırsatçılık yapan hiç kimsenin bakanlığın desteğinden faydalanamayacağını söyledi.

Korona Ürünlerinde Fırsatçılık Yapanlar Tespit EdilecekAşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının yoğun bir şekilde ilerlediğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı, fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmaların bundan sonra bakanlığın sunduğu hiçbir destekten yararlanamayacağını aktardı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise 28 Şubat-25 Mart tarihleri arasında gıda ve kolonya gibi ürünlerin fiyatlarıyla ilgili denetim yaptıklarını söyledi. Söz konusu dönemde 6 bin 448 firma ve 13 bin 280 ürünü denetlediklerini, 198 firmaya 9 milyon 147 bin 31 lira para cezası verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu