Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Nedeniyle Dünya Genelinde Toplam Can Kaybı 4 Bin 27’ye Yükseldi!

Yaklaşık üç buçuk aydır tüm dünyanın kabusu olan koronavirüs salgını 100’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Güncel rakamlara göre 114 bin kişiye bulaşan virüs, 4 binden fazla kişinin ölümüne sebep oldu.
Koronavirüs Nedeniyle Dünya Genelinde Toplam Can Kaybı 4 Bin 27’ye Yükseldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dur durak bilmeden ilerliyor. İlk olarak 12 Aralık’ta adını duymaya başladığımız koronavirüs şu anda 100’den fazla ülkeye yayılmış durumda.

Güncel verilere göre dünya genelinde toplamda 4 bin 27 kişinin ölümüne sebep olan virüsün, 114 bin kişiye bulaştığı biliniyor. Salgının her geçen dakika artması üzerine hükümetler, merkez bankaları ve birçok şirket güvenlik tedbirlerini artırdı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, salgının sıfır noktası olan Wuhan kentinde incelemede bulundu.

Çin Devlet Başkanı Xi JinpingVirüsün ana kaynağı Çin olmasına karşın, şu an salgının hızı bu ülkede yavaşlamış durumda. Ancak ABD, İtalya ve İran gibi ülkelerde çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise salgın başladıktan sonra 10 günde inşa edilen Huoşınşan Hastanesi’ne giderek, hastalara moral verdi.

Jinping, daha önceki haftalarda da maske takarak bir hastaneyi ziyaret etmişti. 27 Ocak tarihinde de koronavirüsün yayıldığı nokta olan Wuhan kentine giderek incelemede bulunmuştu.

Uzmanlar havaların ısınmasının salgının yavaşlamasında en önemli etken olduğunu belirtiyor. Ancak halen bir şehirden başka bir şehre seyahat edenler, tedbir amacıyla 14 gün evlerinde karantina altında tutuluyor.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ettiklerini söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe ConteSalgın İtalya’da da çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Son açıklanan verilere göre ülke genelinde 9172 kişide virüsü tespit edildi. Ölü sayısının 463’e ulaşmasının ardından Başbakan Conte tüm ülkede güvenlik tedbirlerini artırdıklarını söyledi.

Yoğun bakım hastalarının ve can kayıplarının hızlı bir şekilde arttığını belirten Başbakan, “Hepimiz, İtalya’nın iyiliği için bir şeylerden vazgeçmeliyiz. Önemli sayıda kişiye bulaştığı için alışkanlıklarımızı değiştirmek durumundayız. Artık tek bir kırmızı bölge yok, tek bir İtalya, korumalı bir İtalya var. Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

İtalya’da serbest dolaşım da sınırlandırdıklarını, onaylanmış iş veya sağlık sebepleri dışında hiçbir hareketliliğe izin verilmeyeceğini aktardı. Salgının artması sebebiyle bugünden itibaren ülke genelinde çok daha sıkı önlemler almaya karar verdiklerini söyleyen İtalya Başbakanı bu durumun hiç kolay olmayacağını, fakat herkesin ciddiyetinin farkına varması gerektiğini söyledi.

Almanya’da da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm vakası bugün yaşandı.

Almanya’da İlk Ölüm Vakası GerçekleştiSalgının dünya genelinde yayılımına hızlıca göz atacak olursak Almanya’da enfekte kişi sayısının 139’a yükseldiği ve 2 kişinin hayata veda ettiği açıklandı. Ölü sayısı 5’e çıkan İngiltere’de 319 kişide, ölü sayısı 30 olan İspanya’da 1204 kişide virüsü tespit edildi.

Madrid’de vaka sayısı 578’e yükselirken alınan önlemler kapsamında maçların seyircisiz oynanacağı söylendi, kronik hastaların ve yaşlıların evden çıkmamaları istendi. Vaka sayıları; Hollanda’da 321, İsveç’te 252, Danimarka’da 59, Yunanistan’da 84, Çekya’da 32, Portekiz’de 32, Polonya’da 16, Belçika’da 239 olarak açıklandı.

Henüz bu ülkelerde can kaybı bildirilmedi. Bu sabah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 65 yaşındaki bir kadın turiste koronavirüs tespit edildiği açıklandı. ABD’de Maryland Eyalet Valisi Larry Hogan, iki kişide virüs tespit edildiğini ve bunlardan birinin kısa süre önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu