Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüsün Yeni Merkez Üssü Adayı Brezilya’da Eyaletler Anlaşmazlık İçinde

Koronavirüsten ciddi darbe alan ülkelerden biri olan Brezilya, ekonomistlere göre 2020'de zorlu bir mali dönem geçirecek.
Koronavirüsün Yeni Merkez Üssü Adayı Brezilya’da Eyaletler Anlaşmazlık İçinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyayı sarsan koronavirüs salgınında toplam 4 milyon 546 bin vaka kaydedildi. Her geçen gün artan bu sayıda ülkeler çabalarını artıyor.

Başta ABD olmak üzere salgın etkilerinin bir hayli ağır olduğu Avrupa’da ölümle sonuçlanan vakalar umutları köreltiyor. Vaka sayısı bakımından altıncı sırada yer alan Brezilya’da da durum pek farklı değil. Ülke İtalya’dan hemen sonra geliyor.

Açıklanan son verilere göre; toplam 203 bin 165’e ulaşan vaka sayısı ile Brezilya, 14 bin vatandaşını salgın nedeniyle kaybetti. Ülkede deyim yerindeyse adım adım felakete gidiliyor.

Güney Amerika’nın güçlü ekonomisi Brezilya, 212 milyonluk nüfusuyla oldukça olumsuz bir tablonun içinde yer alıyor.
Brezilya Korona Olumsuz Tablo
Kaynak: Worldometer

Tüm dünyayla paralel olarak kendi savaşını veren Brezilya, CNBC’ye konuşan bir analistin yorum malzemesi oldu. Ülkedeki olumsuz tabloya rağmen politikacıların hem sağlık krizini hem de ekonomik reformları göz ardı ettiğini öne sürdü.

Covid-19 salgınında felaketin merkezi haline gelen Brezilya için iyi yorumlarda bulunmayan analistin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü Amerika kıtasının salgının yeni merkez üssü olacağını ve Brezilya’nın da çok daha kötüsüyle karşılaşabileceğini duyurdu.

Brezilya Ekonomi YorumDiğer taraftan Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro federal hükümeti öncülüğünde atılan salgınla mücadele adımları, ülkenin 26 eyaletinin valileriyle iplerin gerilmesine neden oldu. Hatta Bolsonaro, virüsün yayılımını önlemede oldukça başarısız sayılırdı çünkü hiçbir kısıtlama önlemi uygulamadı.

Eyalet valililerine salgını önlemek için ne yapmaları gerektiğine kendileri karar verme sorumluluğunu yükleyen Cumhurbaşkanı, aslında siyasi atışmaların ve uyumsuz birtakım hareketlerin fitilini ateşlemişti. Üstelik ölü sayılarının artmasıyla ilgili kendisine gelen sorulara umursamaz yanıtlar veriyordu.

Geçtiğimiz ay Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Mandetta’nın, Bolsonaro tarafından “insanları işe gitmemeye teşvik etmek” gerekçesi ile görevinden alındığı biliniyor. Şimdilerde Brezilya yaz sonunda belediye seçimlerine gitmeye hazırlanıyor. 2022’de ise Cumhurbaşkanı seçimleri yapılacak.

Ekonomist İstihbarat Birimi’nin baş ekonomisti Robert Wood, eyaletler arasındaki önlem farklılıklarını “kutuplaşmış bir politik ortam” olarak nitelendirirken, Bolsonaro’nun yeniden seçilmesinin tamamen gelecekteki ekonomik performans ile ilgili olduğunu savunuyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya’nın GSYİH’sinin bu yıl %4,4 düşeceğini tahmin etti. Görünümü ise 5 Mayıs günü yayımlanan raporda BB-‘ye düşürülmüştü. Ülkede daha ciddi ekonomik sıkıntılar beklenirken, daha yüksek işsizlik oranları olabileceği konusunda uyarılar yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu