Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüsün Bulaştığı Kişilerle Temas Eden 1394 Kişi Müşahede Altına Alındı

İlk olarak Çin’de görülen ve ardından sınırı aşarak diğer ülkelerde ortaya çıkan koronavirüs 9 kişinin ölümüne sebep olurken, virüs bulaşan kişilerle temas eden 1394 kişi gözlem altına alındı.
Koronavirüsün Bulaştığı Kişilerle Temas Eden 1394 Kişi Müşahede Altına Alındı
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayının ortasında, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını giderek büyürken, şimdiye kadar virüs sebebiyle 9 kişi hayatını kaybetti. Hong Konglu uzmanların yaptığı araştırmaya göre yeni tip koronavirüsü (nCoV) ile %80 oranında uyum sağladı. Bu nedenle söz konusu gizemli virüsün büyük olasılıkla coronavirüs olduğu düşünülüyor.

Akut solunum yolu sendromuna (SARS) sebep olan virüs için Dünya Sağlık Örgütü salgın uyarısı yaptı. 2002 – 2003 yıllarında SARS nedeniyle dünya genelinde 790 kişi hayatını kaybetmişti. Ölüm oranı yüksek olan virüs o dönemde; Çin, Kanada, Hong Kong, Tayland, Tayvan, Singapur, Vietnam ve Amerika’ya yayılmıştı.

Virüsün bulaştığı insanlarla temas eden 2.197 kişinin 1394 tanesi gözlem altına alındı.

KoronavirüsResmi kaynaklar virüsün insandan insana bulaştığını açıklarken, hayatını kaybeden kişi sayısının 9’a yükselmesi de tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Bugüne kadar 440 kişiye bulaştığı tespit edildi.

Koronavirüs ilk olarak 12 Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta yaptığı açıklamada gizemli hastalığın belirtilerinin 27 kişide görüldüğünü bildirdi. 9 Ocak 2020’de gizemli hastalığa sebep olan faktörün yeni tip koronavirüs olduğu söylendi.

11 Ocak’ta ise ilk can kaybı yaşanırken, salgına döndüğü açıklanmıştı. Virüs 14 Ocak’ta Tayland’daki bir kişide de görülürken, 16 Ocak’ta Japonya’da, 17’sinde Tayland’da ikinci vaka, 20’sinde Güney Kore’de tespit edildi.

Ülke sınırlarını aşan ve ilk etapta Vuhan virüsü olarak adlandırılan yeni koronavirüsü zatürre benzeri belirti gösteriyor.

Çin Virüs SalgınıHastalığın ilk belirtileri arasında; yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes alırken zorlanma, ishal ve nefes darlığı yer alıyor. İleri aşamada zatürre ve böbrek yetmezliği ile devam eden hastalığın ölümle sonuçlanma oranı da oldukça yüksek. Virüs ilk etapta deniz ürünlerinden bulaşıyor. Oradan da insandan insana olmak üzere vücut sıvısı, hava yolu ve damlacık ile yayılıyor.

Bulaşıcılığı yüksek olan virüs böylelikle Vuhan’dan seyahat eden insanlar tarafından Çin dışına taşındı. Son açıklamalara göre ABD ve Avustralya’da da birer kişide görüldüğü bildirildi. Çin’de 25 Ocak’ta Bahar Bayramı nedeniyle tatil olacak. Tatili değerlendirmek için ülke dışına çıkacak kişilerin virüsün daha fazla yayılmasına sebep olacağı konusunda endişe hat safhada.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu