Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan Yasa Dışı Madencileri Kapatmaya Devam Ediyor

Madencilerin yaygın olduğu Kazakistan, yasa dışı kullanıma karşı mücadelesini sürdürüyor. Son açıklamaya göre 106 madencilik tesisi daha kapatıldı.
Kazakistan Yasa Dışı Madencileri Kapatmaya Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kazakistan son dönemde kripto para madencilerinin göç ettiği başlıca ülkeler arasında yer alıyor. Hükümet bir süredir ülkede faaliyet gösteren yasa dışı madencilik şirketlerini kapatmaya yönelik adımlar atıyor.

Hükümetten son durumla ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı. Son açıklama ile Kazakistan’da yasa dışı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen 106 madenci daha kapatıldı.

Açıklamada, ülkenin mali izleme kurumu ve diğer devlet kurumları tarafından yürütülen soruşturmaların ardından, tesislerin 55’inin gönüllü olarak kapatıldığı ve 51’inin zorunlu olarak kapatıldığı belirtildi.

51 tesisin vergi ve gümrük kaçakçılığından ve özel ekonomik bölgelere izinsiz ekipman yerleştirmesinden şüpheleniliyor. Kapatılan madencilik tesislerinde, bazı önemli siyasi ve ticari isimlerin de dahil olduğu belirtildi.

Ülkenin Önde Gelen İsimleri Var

Bu kişiler arasında eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kardeşi Bolat Nazarbayev, 2 milyondan fazla kişiye elektrik sağlayan Central Asian Electric Power Corp.’un yönetim kurulu başkanı Alexander Klebanov, ve Kazakistan’ın en zengin 17. adamı olarak listelenen Kairat Itegmenov’un bulunduğu bildirildi.

Orta Asya ülkesi, geçtiğimiz yıldan bu yana Çin’den gelen kripto madencilerinin akını ve altyapıda meydana gelen arızalar nedeniyle bir süredir ciddi elektrik kesintileriyle uğraşıyor. Hükümet, enerji sorunlarıyla başa çıkmak için yasa dışı platformları kapatma kararı almıştı.

Bugüne kadar toplamda madencilik üzerinde faaliyet gösteren 67.000 cihaza el konulduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%