Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan Yasa Dışı Kripto Madencilik Şirketlerini Kapatıyor

Kazakistan hükümeti madencilik çiftliklerini tespit ediyor ve elektrik şebekeleri ile olan bağlantılarını kesiyor. Detaylar haberde...
Kazakistan Yasa Dışı Kripto Madencilik Şirketlerini Kapatıyor
Yorum

Kazakistan son dönemde Bitcoin madenciliği üzerindeki artan payı ile dikkatleri çıkıyor. Bu durum ülkede enerji tüketiminin olağanüstü derecede artmasına neden oluyor. Hükümet ülkede yasa dışı faaliyet gösteren madencileri kapatmaya başladı.

Kazakistan Enerji Bakanlığı, 13 kripto para madenciliği operasyonunu sonlandırdığını duyurdu. Hükümet, son yıllarda giderek daha popüler hale gelen Bitcoin madencilik sektörünü düzenleme çabalarının bir parçası olarak bu adımı attı.

Kapatılan madencilerin toplamda 202 megavat güç tükettiği belirtildi. Hükümet madencilik çiftliklerini tespit etme ve bağlantısını kesme çabalarının devam edeceğini bildirdi. Yasadışı madencilik faaliyetlerinin tespit edilmesinin ardından yetkili kuruluşlar operasyonel ve soruşturma faaliyetlerini yürütecek.

Çin’in geçtiğimiz yıl madencileri yasaklama sonrası, şirketler operasyonlarını başka ülkelere taşıdı. Madencilerin ilk tercihi olan ülkelerden birisi ise Kazakistan oldu. Kazakistan Ağustos 2021 itibariyle dünyadaki Bitcoin hash oranının yüzde 18’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor.

En yüksek pay ise ABD’ye ait olmakta. Çin yasağı öncesi Kazakistan’ın hash oranı üzerindeki payı yüzde 8 seviyesindeydi. Yapılan son araştırma, ülkenin ilerleyen günlerde küresel hash oranı üzerindeki payının azalacağına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu