Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kalın: Türkiye Rusya ile İletişim Kanallarını Açık Tutmak İstiyor

Rusya’ya yaptırım uygulamayı düşünmediklerini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ekonomimizin etkilenmesini istemediklerini belirtti.
Kalın: Türkiye Rusya ile İletişim Kanallarını Açık Tutmak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasındaki arabuluculuk çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Bugün Antalya Diplomasi Forumu’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba bir araya geldi.

Kalın, söz konusu görüşmenin daha fazla siyasi müzakere yapılması adına kapsamlı ve stratejik bir müzakere için zemin oluşturacak adım olarak görüldüğünü söyledi. Sahadaki gerçekliklere yönelik bir anlayışla toplantı yapıldığını, halen savaşın devam ettiğini, bu nedenle de beklentileri çok yükseltmek istemediklerini ifade etti.

Savaşın bitmesi için nihai kararın Putin’den geleceğini belirten Kalın, “Böyle bir savaşta olduğunuz zaman çok katmanlı diplomasi, savaşın zararlarını asgariye indirmek, er ya da geç savaşın saldırganlığını durdurmak için daima önemli, kullanışlı, kritiktir. ” dedi.

Türkiye’nin arabuluculuk konusunda hizmetleri hazır tutma niyetinde olduklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşın başından bu yana hem Rusya hem Ukrayna’nın liderleriyle birkaç defa konuştuğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Putin’in Zelenskiy ile görüşmekten çekinmeyeceğine yönelik sözlerini, iyi bir işaret olarak yorumladığını aktardı. Türkiye’nin kolaylaştırıcı rol oynamaya devam edeceğini, savaşı durdurmanın dikkatli bir diplomasi gerektirdiğini ifade etti.

Savaşın insani yönüne de değinerek, tahliyeleri gerçekleştirdiklerini ve tıbbi yardım gönderdiklerini belirten Kalın, “Ancak dürüst ve gerçekçi olmak gerekirse bunlar savaşı durdurmak için yeterli değil. Bu savaşı durdurmanın stratejik hedefine odaklanıyoruz. Ve bu dikkatli, özenli bir diplomasiyi icap ettiren çok fazla devlet adamlığı gerektiriyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulamayı düşünmediğini belirterek, “Çünkü güven kanalını açık tutmak istiyoruz. Ruslarla iletişim hatlarını açık tutmak istiyoruz. Ve tabii ki ekonomimizin etkilenmesini istemiyoruz” açıklamasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu