Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim O’Neill: ABD-Çin Gerilimi Seçimlere Kadar Daha da Kötüleşecek

ABD ile Çin arasındaki gerilim giderek tırmanırken, Chatham House Başkanı Jim O’Neill artan tansiyona dair düşüncelerini paylaştı.
Jim O’Neill: ABD-Çin Gerilimi Seçimlere Kadar Daha da Kötüleşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında son iki yıldır çetin bir ticaret çekişmesi yaşandı. Karşılıklı vergi artırımlarıyla giderek tırmanan ticaret savaşları, dolaylı olarak birçok ülkeyi de etkiledi.

Ocak ayında ateşkes sağlanıp birinci aşama anlaşma imzalanmıştı. Birçok kişi bu anlaşmanın ömrünün çok uzun olmayacağını söylemişti.

Anlaşma halen devam ediyor fakat son haftalara iki ülke arasında tansiyon yeniden yükselmiş durumda. Eski Goldman Sachs ekonomisti Jim O’Neill, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Jim O’Neill, ABD ile Çin arasındaki gerilimin, Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerine kadar daha da sertleşeceğini söyledi.

Dünyanın en büyükleri arasındaki meseleyi kısaca hatırlayacak olursak, öncelikle ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 virüsünün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvar ortamında üretildiğini söylemişti. Çin’i salgının yayılması konusunda sorumlu tutan Trump, Ocak ayından bu yana sakin olan ortamın yeniden kızışmasının fitilini ateşledi.

Ardından Çin, Hong Kong’a yönelik güvenlik yasasını onayladı ve ABD’den bu konuda da tepkiler geldi. Geçtiğimiz günlerde iki ülke karşılıklı olarak bazı kentlerdeki konsoloslukların kapatılmasını istediğini bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vebin, ABD’nin Houston kentindeki başkonsolosluğunun kapatılması talebinin provokasyon olarak nitelendirildiğini söyledi.

Çin’in meşru hakları doğrultusunda ve misilleme olarak ABD’den ülkenin güneybatısındaki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istedi. O’Neill, bu gelişmelerin iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin daha da kötüleşeceğine dair endişeleri artırdığını ifade etti.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için yapılan anketlerin, Trump’ın geride olduğunu gösterdiğini ve seçimlere kadar tansiyonun daha korkutucu bir şekilde yükselmesini beklediğini aktardı. Bu arada ABD Başkanı Trump, Ocak ayında imzalanan ticaret anlaşmasının kendisi için eskisi kadar anlam ifade etmediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu