Yatırım yapmaya başla!

Hissedarlara Çağrı: Jeff Bezos’un Bir Patrona İhtiyacı Var!

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un şirketin CEO’luk görevinin yanı sıra yönetim kurulu başkanlığı görevini de üstlenmesi, karşıt bir grup tarafından protesto edildi. İşte detaylar;
Hissedarlara Çağrı: Jeff Bezos’un Bir Patrona İhtiyacı Var!

E-ticaret devi Amazon ve dünyanın en zengini olan kurucusu Jeff Bezos, yine tartışmalı bir haberle gündeme geldi. Buna göre Jeff Bezos’un aynı anda CEO’luk ve yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmesine karşı çıkan grup durumun düzeltilmesi gerektiğini öne sürdü.

Öyle ki CNBC’nin haberinde Amazon’un bugünkü yıllık hissedarlar toplantısında dikkat çekici bir protestonun yapılacağı iddia edildi. Keza SumOfUs isimli aktivist grubun Seattle üzerinden “Bezos’un bir patrona ihtiyacı var” sloganının basılı olduğu bir sancağı uçuracağı söylendi. Böylece Jeff Bezos’a CEO ve başkan rollerini ayırması için açık bir mesaj verileceği belirtildi.

SumOfUs’ın hissedarlara gönderdiği mektupta, rollerinin ayrılması için Bezos’a baskıda bulunmaları yönünde çağrı yapıldı.

SumOfUs’ın Hissedarlara Çağrısı Aktivist grubun sitesindeki Bezos Needs a Boss (Bezos’un bir patrona ihtiyacı var) başlıklı dilekçede yazılanlar da ayrıca dikkat çekti. Tarihteki en zengin insan Jeff Bezos’un bir yenilikçi, dahi ve son zamanlardaki tartışmaları neticesinde Trump’a karşı ilerici bir kahraman olarak tanıtıldığı yazıldı. Jeff Bezos’un dünyanın kendisiyle ilgili öğrenmesini istemediği şeyin ise Amazon’un aslında aşırı sağın yükselişinden faydalandığı olduğu iddia edildi.

Amazon’un Bezos’un liderliği altında işçilerin haklarını ihlal etmek, lobicilikle uğraşmak gibi şeyler yaptığını grup, bu nedenle Bezos’un bir patrona ihtiyacı olduğunu savundu.

Hem CEO Hem de Başkan Olan Bezos, Rolleri AyırmalıAmazon’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak Bezos’un, şirketi tehlikeli bölgelere sürüklerken gerçekleri saklamak için ilerici iyi adam rolünün arkasında gayet başarılı bir şekilde saklandığı ifade edildi. İşte bu nedenle de SumOfUs grubu hissedarlardan, bağımsız bir yönetim kurulu başkanı istemek ve Bezos’un Amazon’a kişisel alanı gibi davranmasının önüne geçebilmek için yardım istedi.

Neticede aktivist grup, Bezos’un Trump karşıtı gibi görünmesine rağmen Amazon’un vergi reformundan en çok kazananlar arasında yer aldığını ve daha birçok gerçeği ortaya seriyor.

Aktivist Grup Jeff Bezos'u Protesto Edecek Mesela; Bezos’un tarihin en zengin insanıyken işçilerinin ailelerine doğru düzgün yemek götüremediğini öne sürüyor. İlaveten; Amazon’un ağır çalışma şartlarının pek çok kişi tarafından görmezden gelinmesine rağmen şirket çalışanlarının gıda masrafını bile karşılayamamasını yazıyor.

Keza Arizona’daki Amazon çalışanlarının 3’te 1’inin yiyecek alabilmek için hükümetin yardımına ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Kısacası; SumOfUs Jeff Bezos’un bir patrona ihtiyacı olduğunu şiddetle savunuyor ve Amazon hissedarlarından bu konuda yardım istiyor. Ancak geçen yıldan bu yana şirketin hisselerini % 60’ın üzerinde yükselten Bezos’a karşı durulup durulmayacağı henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum