Paylaşım

Jeff Bezos Saatte 8,3 Milyon Dolar Kazandı!


 

Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos son üç ayda servetini adeta katladı. Bezos üç aylık periyot içerisinde saatte 8,3 milyon dolar düzeyinde kazandı. Bezos ve Amazon’un büyük başarısı, merak edilenler haberimizde;

Dünyanın önde gelen E-ticaret devlerinden olan Amazon son üç ayda oldukça önemli başarılara imza attı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine ilişkin finansal bilançoda, Amazon 482 milyon dolar karla şirket tarihi rekorunu kırdı. Bugünlerde ise Amazon başarılarına bir yenisini daha ekledi ve üç aylık periyot içerisinde aldığı siparişler ve ürün geliştirme politikasıyla rakiplerini arkada bırakmayı başardı. Şirketin kar oranını bu denli arttırmasının en önemli nedenlerinden biri ise bulut işinde ummalı bir çalışmanın yürütülmesi oldu. Ayrıca şirket son dönemlere bakıldığı zaman yalnızca e-ticaret üzerinde çalışmıyor. Echo ve Kindle gibi cihazlarla donanım üreticisi olarak da faaliyet gösteriyor. Amazon uyguladığı politikalar sayesinde son üç ay içerisinde hisse senetlerini neredeyse ikiye katlamayı başardı. Böylelikle üç ay öncesinde borsada Amazon hissesinin değeri 482 dolar iken, bugün bir Amazon hissesinin değeri 703 dolara kadar tırmanmış oldu. Şirketin piyasa değeri ise 332 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Jeff Bezos servetine 18 milyar dolar ekledi!

Amazon’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Jeff Bezos, üç aylık periyot içerisinde kişisel servetine tamı tamına 18 milyar dolar eklemeyi başardı. Silikon vadisinin parlayan yıldızları arasında kendisine saygın bir yer edinmeyi başaran Bezos’un çeşitli şirketlerde birçok yatırımı bulunuyor. Yapılan çalışmalara göre, Bezos bugün elindeki tüm hisse senetlerini satması halinde 58 milyar dolar düzeyinde nakit paraya sahip olabilir.

Amazon’da görülen bu önemli seviyedeki tırmanıştan en çok kazanan tabikide Bezos oldu. Şirketin kurucusu olmasının yanı sıra en büyük hissedarı konumunda bulunan Bezos, şirketin yüzde 17,6 hissesine sahip. Son üç aylık periyot içerisinde şirketin hisse değerini ikiye katlamasının ardından Bezos ise kişisel servetine toplamda 18 milyar dolar kattı. Küçük bir matematiksel hesaplama yaptığımız zaman Bezos; bir günde 200 milyon dolar kazanırken, saatte ise 8,3 milyon dolar kazanmış oluyor. Kısacası Bezos, Amazon kazandıkça servetine servet katıyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın