Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeff Bezos Hindistan’da İşletmecilerin Protestolarıyla Karşılaşacak

Amazon patronu Bezos, Hindistan gezisi sırasında işletmecilerin protestolarıyla karşılaşacak...
Jeff Bezos Hindistan’da İşletmecilerin Protestolarıyla Karşılaşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Gelecek hafta bir şirket etkinliği ve hükümet yetkilileriyle olası toplantılar için ülkeyi ziyaret edecek olan Jeff Bezos’un Hindistan gezisi sırasında protestolarla karşılaşacağı söylendi.

Hindistan’daki binlerce küçük ölçekli tüccarın Amazon kurucusu Jeff Bezos’a karşı protestolar düzenleyeceğini öne süren kaynakların verdiği bilgilere göre milyarder iş insanı başkent Yeni Delhi’de küçük ve orta ölçekli işletmelerle bağlantı kurmayı amaçlayan bir Amazon etkinliğine katılacak.

Kaynaklardan bir tanesi Reuters’a Bezos’un e-ticaret konularında başbakan ve diğer hükümet yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak isteyeceğini de aktardı.

Öte yandan Bezos’un ziyaretinin varış tarihi ve kalış süresi dahil ayrıntıların bilinmediği belirtildi.

Jeff Bezos Hindistan Ziyaret Edecek Amazon, ziyareti onaylama talebine yanıt vermezken Hindistan yetkilileri de soruları cevaplamadı. Fiziksel mağazaları olan işletmeleri temsil eden yaklaşık 70 milyonluk grup,Tüm Hindistan Tüccarları Konfederasyonu (CAIT), Bezos’un ülkede kalması sırasında 300 şehirde protesto olacağını söyledi.

Nitekim CAIT, 2015’ten beri, onları derin indirimlerle ve Hindistan’ın yabancı yatırım kurallarını çiğnemekle suçlayarak Amazon ve Walmart kontrolündeki Flipkart’a karşı savaş yürütüyordu. Her iki e-ticaret devi de suçlamaları reddetti.

Örneğin Amazon daha önce platformunun binlerce küçük satıcı, zanaatkar, dokumacı ve kadın girişimciye iş fırsatları sunduğunu söylemişti.

Jeff Bezos Hindistan Protesto Edecek Fakat CAIT ikna olmadı. Grubun genel sekreteri Praveen Khandelwal, Reuters’a verdiği demeçte; küçük şehirlerin yanı sıra Delhi, Mumbai, Kalküta gibi tüm büyük şehirlerde Jeff Bezos’a karşı barışçıl mitingler düzenlemeyi planladıklarını dile getirdi.

Protestolarda en az 100.000 tüccarı harekete geçirmeyi beklediklerini de ekledi. 1.3 milyar nüfusu ve dünyanın ikinci büyük akıllı telefon kullanıcı tabanı ile Hindistan, ABD’li perakendeciler Amazon ve Walmart’ın işlerini büyütmesi için önemli bir pazar.

Platformlarındaki indirimler, Hintlilerin bakkaliyelerden büyük elektronik cihazlara kadar her şey için çevrimiçi alışveriş yapmalarına yardımcı oldu ve bu da tüccarların tepkisini topladı. Bu nedenle Yeni Delhi geçen yıl küçük perakendeciliğe bağlı olan yaklaşık 130 milyon kişiyi korumak için bazı kısıtlamalar getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu