Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli E-Ticaret Devi JD, Ödemelerde Dijital Yuan Kabul Etti

Haziran’dan bu yana 450 bin müşteri dijital yuan kullandı.
Çinli E-Ticaret Devi JD, Ödemelerde Dijital Yuan Kabul Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

E-ticaret devi JD.com, büyük bir yerel alışveriş etkinliğinde Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ödeme aldı. Şirket 31 Ekim’de başlayan ve 11 Kasım’da sona eren Bekarlar Günü promosyon dönemi için e-ticaret uygulamasında ödeme için dijital yuanı (e-CNY) kabul etti.

Bekarlar Günü, ülkede romantik bir ilişki içinde olmayan insanları da kutlayan resmi olmayan bir alışveriş tatilidir. Firma bugün itibariyle Bekarlar Günü promosyon döneminde JD.com’un uygulamasında 100.000 kişinin e-CNY kullandığını doğruladı.

Bir yetkili, dijital yuan keşfi için taraflarla çalışmaya devam edeceğini söyledi. Temsilci, JD.com’un Aralık 2020’de e-CNY’yi kabul eden ilk Çinli e-ticaret şirketi olduğunu kaydetti.

Geçen yıl 11 Aralık’tan 18 Haziran’a kadar 450.000 kadar müşteri JD.com uygulamasında ödeme yapmak için e-CNY kullandı. Sözcü, 2021’de e-CNY’deki toplam satışların 15 milyon doları aştığını belirtti.

1998 yılında kurulan JD.com, Çin’in gelir bakımından en büyük internet şirketi olmasının yanı sıra kendisini Çin’in en büyük çevrimiçi perakendecisi olarak konumlandırıyor. Şirket, Nisan 2021’de maaş ödemeleri için dijital yuan’ı piyasaya sürerek Çin’in CBDC’sini aktif olarak test ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%