Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ukrayna’nın Yanında: Ek Yardım ve Swift Yaptırımı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Japonya'ya halihazırda onaylanmış 100 milyon dolar yardıma 100 milyon dolarlık ilave için teşekkür etti. Detaylar aşağıda;
Japonya Ukrayna’nın Yanında: Ek Yardım ve Swift Yaptırımı
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta verdiği savaş kararı ile tüm dünyada yankı uyandırdı. Savaşa ilişkin gelişmeler endişeyle izlenirken Batı ülkeleri Rusya’ya karşı arka arkaya yaptırım açıklamasında bulundu.

Ukrayna, Rusya’ya karşı pek çok kes destek ihtiyacını vurgularken beklenen hamleler gelmeye başladı. Alınan yaptırım kararlarının yanında birçok ülke Ukrayna’ya yardım gönderdi. ABD, hafta sonunda Ukrayna için 350 milyon dolarlık acil askeri yardım paketini onayladı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya da bugün benzer bir hamleyle gündeme geldi.

Japonya Ukrayna’nın Yanında

Yapılan açıklamaya göre Japonya, Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık yardımı daha onayladı. Daha önce açıklanan 100 milyon ABD Doları tutarındaki ödemeye ek olarak, Japonya’nın zor durumdaki Ukrayna halkına yardım olarak 100 milyon ABD Doları tutarında acil insani yardım sağlayacağı bildirildi.

Aynı zamanda Rusya hükümetiyle ilgili isimler ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil kişilerin varlıklarına yaptırım açıklandı.

Japonya’daki 3 Rus bankasının varlıklarını dondurma, Rusya’yı uluslararası finansal sistemden izole etmek için önlemler de aldı. Bunlardan biri de Rusya’yı Swift sisteminden çıkaran ABD ve Avrupa ülkelerine katılmak oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüştüğünü belirterek güçlü desteği için teşekkürlerini sundu.

Zelenski Ukrayna Teşekkür
KAYNAK: Twitter

Kishida da Zelenski’nin mesajına atıfla şu ifadelerle yanıt verdi:

“Japonya, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kesin olarak desteklediğini beyan eder. Anavatanlarını ve ailelerini savunmak için elinden gelenin en iyisini yapan Ukrayna vatandaşlarının yanındadır.”

Diğer taraftan Japon milyarder Hiroshi Mikitani de Pazar günü Ukrayna için yardım açıklamasında bulundu. Japon e-ticaret devi Rakuten’in CEO’su olan Hiroshi Mikitani Ukrayna hükümetine acil yardım olarak 1 milyar yen (8,7 milyon dolar) bağışlayacağını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu