Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Hisseleri Olumlu Yerli Veriye Tepkisizken ABD Etkisiyle Sert Düştü

Japonya'nın gösterge endeksi, yurt içinde bir yılın en yükseğine ulaşan tüketici güven endeksinden etkilenmezken ABD gelişmelerine takıldı.
Japon Hisseleri Olumlu Yerli Veriye Tepkisizken ABD Etkisiyle Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın gösterge endeksi Nikkei 225, günü yüzde 2,05’lik kayıpla tamamladı. Düşüşün arkasındaki neden, yatırımcıların yetkililerin politika sıkılaştırabilecekleri tahminleriyle birlikte ABD getirilerinin artmasıyla ilgili yenilenen endişeler oldu.

Aynı zamanda ABD özel sektör istihdamının Şubat ayında beklentilerin çok altında artması da alış isteğini azalttı. 2021’in ikinci ayında ABD’li özel işletmelerin 177 bin kişiyi işe almaları beklenirken yalnızca 117 bin alım yapıldı.

ABD cephesindeki gelişmelere tepki veren Japon göstergesi, önceki kapanışı 29,599.10 seviyesinden yaptıktan sonra güne düşüşle başladı.
Nikkei 225 4 Mart 2021 Düşüş
Kaynak: MarketWatch

29,196 puandan açılan Nikkei 225, gün içinde 28,711.04 le 29,277.19 puan aralığında hareket etti. Japonya saatiyle öğleden sonraki işlemlerde düşüşü hızlandırdı. İşlemlerin sonuna doğru kayıplarını hafif telafi ederek yüzde 2,07 ekside 28,947.58 puandan kapandı.

Bu arada Nikkei, yerel olumlu veriye tepkisiz kaldı. Düşüşten de anlaşıldığı gibi yatırımcılar, Japonya’daki tüketici duyarlılığının Şubat ayında bir yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösteren resmi verileri önemsemedi.

Japonya Kabine Ofisi (Cabinet Office) tarafından yapılan açıklamaya göre Japonya’daki tüketici güven endeksi, COVID-19 aşı programının başlatılmasıyla birlikte geçen yılın Şubat ayından bu yana en güçlü okumaya yükseldi. Rakam 33,8 olurken tüm ana alt endeksler iyileşme kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu