Yatırım yapmaya başla!

Japon Bilgisayar Üreticileri Çılgın Proje için Bir Araya Geliyor!

Japon Bilgisayar Üreticileri Çılgın Proje için Bir Araya Geliyor!

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bilgisayar üreticileri için oldukça kötü geçmişti. Son 7 yılın en düşük bütçelerinin gözler önüne serildiği 2015, dünyanın önde gelen bilgisayar üreticileri tarafından sıkıntılarla atlatılmıştı. Yaşanan bu olumsuzluklar ve negatif seyir yeni yılda çılgın bir projenin temellerini oluşturdu. Japonya’nın 3 büyük bilgisayar üreticisi, dev bir anlaşma imzalamak için bir araya geliyor. Dünyanın dört bir yanından bilgisayar kullanıcılarını oldukça heyecanlandıran bu gelişmenin arka planı bugün açıklığa kavuşuyor. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen ve Japonya’nın üç büyük bilgisayar üreticisi olan Fujitsu, Toshiba ve Vaio bir araya geliyor.

Vaio’nun adını görenler oldukça şaşırmış olabilir. Ancak Vaio, 2014 yılının başlarında Sony bünyesinden ayrılmıştı. Bir dönem küresel çaptaki kullanıcıların gözdesi olan Vaio, bilgisayarların eskisi kadar rağbet görmemesi ve pazara yeni dahil olanların etkisiyle ayrılma kararı alınmıştı. Sony bünyesinden ayrılan Vaio’nun yeni sahibi olan Japan Industrial Partners CEO’su Hidemi Moue, bugün bilgisayar kullanıcılarına müjdeli haberi kendisi açıkladı.

Japonya merkezli bir oluşum olacak!

Vaio’nun CEO’su Hidemi Moue, teknoloji gündeminde bomba etkisi yaratan bu oluşumu bugün kamuoyuna açıkladı. Teknoloji çağının gerekliliklerini yerine getirmek doğrultusunda Japonya’nın 3 büyük bilgisayar üreticisi Toshiba, Fujitsu ve Vaio’nun güçlerini birleştirme kararı aldıklarını kamuoyuna açıkladı. Moue’nin açıklamaları doğrultusunda ön görüşmelerin yapıldığı ve kararın netleştiği belirtilirken, imzaların ise Mart ayında atılması bekleniyor. Üç büyük Japon bilgisayar üreticisinin birleşmesiyle kurulacak yeni bilgisayar üreticisi şirketin merkezinin Japonya’da olacağı açıklanırken, asıl hedeflenen pazarınsa yine aynı ülke olacağı belirtiliyor. Ayrıca gizli kaynakların edindikleri bilgiler doğrultusunda üç büyük kuruluşun birleşimiyle hayata geçecek olan yeni bilgisayar markasının ismi ise henüz netlik kazanmış durumda değil.

Yeni bilgisayar markasının dünya pazarındaki şansı ne kadar?

Ancak merak edilen konu ise Toshiba, Fujitsu ve Vaio’nun birleşimiyle oluşacak yeni markanın dünya pazar lideri Lenova ve NEC karşısında şansının hangi oranda olacağı. Araştırma kuruluşu IDC’nin 2015 yılında açıkladığı pazar verileri doğrultusunda lidei konumunda Lenova bulunuyor. Yüzde 20.7 oranıyla dünyanın en çok tercih ettiği bilgisayar markası Lenova oldu. İkinci sıradaki HP’nin pazar payı yüzde 19.4 olurken, üçüncü sırada yüzde 14.1 oranıyla Dell bulunuyor. IDC’nin verilerinde Toshiba, Fujitsu ve Vaio ise kendilerine ilk beşte yer bulamadılar.

Japonya’da dengeler değişebilir…

Vaio CEO’su Hidemi Moue’nin açıkladığı bilgiler doğrultusunda birleşecek olan bilgisayar üreticilerinin hedef pazarının Japonya olacağı açıklandı. Bu hedef doğrultusunda oluşacak yeni marka, Japonya pazarının liderliğini eline geçirebilecek mi? Üç büyük kuruluşun dünya pazarındaki şansının biraz zor olduğu ortada olsa dahi, Japonya pazarında durum pek öyle gözükmüyor. Açıklanan 2015 verilerinde Japonya’nın bilgisayar pazarı lideri NEC Lenova ortak girişimi oldu. Pazarın yüzde 29’luk hakimi olan NEC Lenova’nın ardından ise Fujitsu yüzde 17, son olarak ise Toshiba yüzde 12 oranıyla geliyor. Üç büyük firmanın ortak birleşimi sonucunda ise liderlik koltuğunun ele geçirileceği ön görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum