Dolar (%-1.01) 13.5127
Euro (%-1.02) 15.0751
Sterlin (%-1.05) 18.0988
Ons (%-0.40) 1787.82
Gram (%-1.53) 776.01
Çeyrek (%-1.53) 1268.78
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.05) 1.11481
USD/JPY (%-0.02) 115.33
EUR/GBP (%0.01) 0.8328
Petrol (%0.74) 87.25
Gümüş (%-1.65) 22.302
Bitcoin (%2.45) 37107.01
Ethereum (%2.07) 2485.27
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

Jack Ma ve Elon Musk’ın İnsanlığın Geleceğine İlişkin Çarpıcı Açıklamaları

Konu insanlığın geleceğine geldiğinde Tesla CEO’su Elon Musk ve Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın aynı fikirde oldukları görüldü. İşte diğer konulardaki yorumları;
Jack Ma ve Elon Musk’ın İnsanlığın Geleceğine İlişkin Çarpıcı Açıklamaları
31 Ağustos 2019 | 12:09
Yorum

Tesla CEO’su Elon Musk ile Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, insanlığın geleceği söz konusu olduğunda insanların yapay zekanın potansiyelinden korkup korkmaması gerektiği hususunda farklı görüş bildirdi.

Jack Ma’nın yapay zekaya ilişkin daha iyimser olduğu gözlemlenirken Musk ise bariz bir şekilde endişeliydi. Ancak iki milyarder girişimcinin, insanlığın geleceği konusunda hemfikir oldukları ortak bir alanın bulunduğu da gözlerden kaçmadı.

Jack Ma ile Elon Musk: 20 Yıl İçindeki En Büyük Sorun Popülasyon Çöküşü Olacak

Jack Ma ile Elon Musk: 20 Yıl İçindeki En Büyük Sorun Popülasyon Çöküşü OlacakBuna göre Jack Ma ile Elon Musk, dünyanın gelecekte karşılaşacağı en büyük sorunun yetersiz insan olacağında aynı fikri paylaştı. Şanghay’daki Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda Jack Ma ile birlikte sahnedeyken Elon Musk, şöyle konuştu:

“Yapay zeka ile birlikte müşfik bir geleceğin olduğunu varsayarsak, dünyanın 20 yıl içerisinde karşılaşacağı en büyük problemin nüfusun çöküşü olduğunu düşünüyorum. 20 yıldaki en büyük sorun popülasyon çöküşü olacak. Patlama değil. Çöküş.” Jack Ma da Elon Musk’ın öngörüsüne kesinlikle katıldığını açıkça dile getirdi.

Popülasyon probleminin muazzam bir zorlukla karşılaşacağını belirten Jack Ma, Çin’deki 1.4 milyar insanın kulağa çok fazla geldiğini ama 20 yıl içinde bunun Çin’e büyük sıkıntı getireceğini bildirdi. Elon Musk’ın yorumuna karşılık; “Ve nüfus azalmasının hızı hızlanıyor. Sen buna çöküş dedin. Sana katılıyorum.” diyen Jack Ma, açıklamasıyla dikkat çekti.

Jack Ma ile Elon Musk’ın Yapay Zeka Konusundaki Yorumları

Jack Ma ile Elon Musk’ın Yapay Zeka Konusundaki YorumlarıMusk, insanların yapay zeka yeteneğini küçümsediklerini, onların akıllı bir insan gibi düşündüğünü ve gelecekte daha önce hiç görmediğiniz kadar zeki bir insandan daha akıllı olacaklarını söyledi.

Ma ise asla insanların makineler tarafından kontrol edileceğini söylemediğini, bunun imkansız olduğunu ve insanların insanlardan daha akıllı bir şey yaratamayacaklarını savundu. İkilinin yapay zekanın insanlardan daha zeki olacağı konusunda açıkça çeliştikleri görülürken Ma, yapay zeka hakkında oldukça iyimser olduğunu ve bunun bir tehdit olduğunu düşünmediğini belirtti.

Jack Ma ile Elon Musk, İş ve Eğitim Hakkındaki Açıklamaları

Jack Ma ile Elon Musk, İş ve Eğitim Hakkındaki Açıklamalarıİnsanların işler için endişelendiklerini ama kendisinin eğitim için endişelendiğini vurgulayan Ma; “çocuklarımıza öğretme şeklimiz esas olarak endüstriyel dönem için tasarlanmıştır” diyerek eğitim şeklinin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Çocuklara daha yaratıcı ve yapıcı olmanın öğretilmesi gerektiğini söyleyerek bilgisayarların sadece çipleri olduğunu, insanlarınsa kalpleri olduğunu hatırlattı ve “bilgeliğin geldiği yer kalptir” dedi.

Önümüzdeki 10, 20 yıl boyunca, her insanın, her ülkenin, her hükümetin eğitim sisteminin reformuna odaklanması gerektiğini, çocuklarımızın iş bulabilmelerini sağlamaları gerektiğini, haftada sadece üç gün ya da günde dört saat gerektiren işlere işaret etti. Eğitim sisteminin değiştirilmediği takdirde ise herkesin sorun yaşayacağını aktardı.

Musk da Amerikan nöroteknoloji şirketi Neuralink’e atıfta bulunarak, bununla anında herhangi bir konunun yüklenebileceğini, yani bir nevi Matrix gibi olacağını dile getirdi. Eğitimin şu andaki işleme şeklinin çok düşük bir kuşak genişliğinde olduğunu ve derslerin berbat olduğunu öne sürdü.

Jack Ma ile Elon Musk’tan Dünya ve Mars Üzerine

Jack Ma ile Elon Musk’tan Dünya ve Mars ÜzerineJack Ma, Elon Musk’ Mars hayali için ona hayranlık duyduğunu ama kendisinin dünya ile daha çok ilgilendiğini söyledi. Musk ise şöyle konuştu:

“Mars’la ilgili olan şey şu ki bilincin geleceğe devam etmesi en muhtemel olan eylemlere katılmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu eylemlerden biri çoklu gezegen türlerinden olmak ya da yaşamın çok gezegenli olmasını sağlamaktır.” Ayrıca fazlasıyla dünya yanlısı olduğunu ancak ötesine geçme çabasının gelecek için akıllıca bir yatırım gibi göründüğünü aktardı.

Jack Ma ile Elon Musk, Popülasyon Çöküşü Hakkında Ne Kadar Haklı Olabilir?

Jack Ma ile Elon Musk, Popülasyon Çöküşü Hakkında Ne Kadar Haklı Olabilir?Musk ve Ma’nın zaman çerçeveleri konusunda agresif olabilecekleri görülse de araştırmalar iki girişimcinin öngörülerini destekliyor. Birleşmiş Milletler’in Pew Research Center’dan aldığı küresel nüfus verileri analizine göre 2070 yılına kadar küresel doğurganlık oranının küresel nüfusun sürdürülmesine eşit doğurganlık oranının altına düşmesini bekleniyor.

Mevcut küresel nüfusun sürdürülmesine eşit doğurganlık oranı, yüzde 2.1 doğum seviyesindeyken mevcut küresel doğurganlık hızı yüzde 2.5 ancak oranın 2100’e kadar yüzde 1.9’a gerileyeceği tahmin ediliyor. Doğurganlık oranları çok değişken olsa da Afrika, 2100 yılına kadar “güçlü nüfus artışı” beklenen tek küresel bölge olarak belirtiliyor.

Bu arada Avrupa ve Latin Amerika’daki nüfusun da 2010 yılına kadar azalacağı öngörülüyor. Pew’e göre Asya’nın nüfusunun 2055’e kadar artacağı ve sonra azalmaya başlayacağı bildiriliyor. Bazı bölgelerde özellikle yoksul ülkelerde, doğurganlık oranlarının artmasının stresli sosyal altyapı sistemlerinde yüke neden olduğu biliniyor. Ancak Çin gibi ülkelerde yavaşlayan bir nüfus, büyük bir endişe kaynağı.

Çin, yıllarca devam eden doğum kısıtlamaları, kadınlar için artan ekonomik fırsatlar ve daha uzun yaşam süresi gibi nedenlerden şu anda oransız bir nüfusa sahip ve büyüyen yaşlı nüfusu destekleyecek yeterli sayıda genç işçi yok. Düşünce kuruluşu Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden bir grup yerli akademisyen de Ocak ayında hükümeti potansiyel nüfus düşüş tehdidi konusunda şöyle uyarmıştı:

“Uzun vadeli sürdürülebilir negatif nüfus artışının sosyo-ekonomik sonuçları nelerdir? Teorik açıdan bakıldığında özellikle de yaşlanmanın yaşlanması ile birlikte uzun vadeli nüfus azalması, fazlasıyla olumsuz sosyal ve ekonomik sonuçlar doğuracak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar