Yatırım yapmaya başla!

Jack Ma: Alibaba Group Her Gün 300 Milyon Siber Saldırıyı Engelliyor

Alibaba Group kurucusu Jack Ma, şirketin her gün 300 milyon siber saldırı girişimiyle karşılaştığını söyledi.
Jack Ma: Alibaba Group Her Gün 300 Milyon Siber Saldırıyı Engelliyor

Şirketin kurucusu ve eski CEO’suna göre Çinli teknoloji devi Alibaba Group, günde yaklaşık 300 milyon siber saldırı girişiminin hedefi oluyor.

Salı günü Singapur’daki Forbes Global CEO Konferansı’nda konuşan Jack Ma, Alibaba Group’un her gün 300 milyondan fazla siber saldırı girişimiyle karşılaştığını ama şirketin bunun üstesinden geldiğini ve tek bir sorunlarının bile olmadığını dile getirdi. Buna karşılık bir diğer Çinli teknoloji devi Huawei’in güvenlik şefine göre firma günlük 1 milyon siber saldırıya maruz kalıyor.

Jack Ma: Makinelere İnsanlardan Daha Çok Güvenirim

Jack Ma: Makinelere İnsanlardan Daha Çok GüvenirimDiğer teknoloji şirketleriyse şimdiye kadar siber saldırı savunmasızlıklarını açığa vurmakta daha az açık sözlü oldular. Şubat ayında kapsamlı bir siber saldırı girişimi ile karşı karşıya kalan Alibaba, saldırıyı ilk etapta tespit ettiğini belirtmişti.

Bu noktada Ma, devam eden başarı oranı için şirketin ileri teknolojilerine işaret ederek makinelerin, kötü niyetli çevrimiçi davranışları engellemek için mantık kullanma konusunda insanlardan daha üstün olduğunu vurguladı.

Makineye insanların bütün aldatma yollarını öğrettiklerinin üzerini çizen Jack Ma, makinelerin milyonlarca hile yolunu hatırlayabildiğini ve dolayısıyla yanıltılamadıklarını anlattı. Ancak, bu doğruluk derecesini elde etmek için Ma, şirketin çok büyük miktarda müşteri verisi toplaması gerektiğine dikkat çekti. Böyle yapmanın Alibaba’nın kötü insan aktörleri tespit etmek için korumalar geliştirmesine izin verdiğini söyledi.

“Verilerimi bir makineye verin. Bir makineye, insanlara güvendiğimden daha fazla güvenirim. Verilerimi insanlara veriyorum, bunun için endişeleniyorum. İnsanlar ‘ah, bu Jack Ma, onun hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum’ diyor. Makineler ise Jack Ma ya da Jack Lee olmanızı umursamaz. Makine iyi şeyler ya da kötü şeyler yapıp yapmamanızla ilgilenir.”

Çin Hayırseverliğe Daha Yeni Başlıyor

Çin Hayırseverliğe Daha Yeni BaşlıyorGirişimciliğe yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı Malcolm S Forbes Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Jack Ma, gelecekte Çin’in kendi hayır kurumlarına sahip yüzlerce iş insanının olmasını beklediğini ama ulusun daha yeni başladığını belirtti.

“Pek çok ülkenin hayırsever vakıflar oluşturma konusunda uzun bir geçmişi var, ancak Çin daha yeni başlıyor” diyen Ma, 2014 yılında kurulan vakfı ile Çin’de hayırseverlik için bir sistem oluşturmak amacıyla son yıllarda birçok vakfı çalıştığını söyledi.

Eylül ayında 55. yaş gününde Alibaba’nın başkanlık görevini bırakan Jack Ma, yaklaşık on yıl önce Alibaba’dan sonra hayata hazırlanmaya başladığını dile getirdi. O zamandan beri Rockefeller Vakfı ve Bill & Melinda Gates Vakfı dahil hayırsever kurumları yakından takip ettiğini belirtti.

Çin’i ziyaret ettikleri sırada Bill Gates ve Warren Buffett ile ortaya çıkan hayırsever sahnesini nasıl tartıştığını hatırlatan Jack Ma, o zamandan beri beri Afrika’daki iklim değişikliğinden sağlık projelerine kadar değişen konularda milyarderlerle iletişim kurmaya devam ettiğini anlattı. Afrika’ya büyük ilgi duyan Jack Ma, Afrika’nın daha da gelişmesi için e-hükümet, girişimciler ve eğitim olmak üzere 3 farklı faktöre ihtiyaç duyulduğunu öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum