Yatırım yapmaya başla!

İthal Elektroniklere Ek Vergi Geliyor

İthal Elektroniklere Ek Vergi Geliyor

iPhone almak istiyorsanız acele etmeyin deriz. Çünkü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, iki ay içerisinde ithal telefon, bilgisayar ve elektronik aletlere ek vergi getirileceğini açıkladı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’ye gelen cep telefonu, bilgisayar ve diğer elektronik aletlere anti – damping vergisi getirileceğini söyledi. Bu ek vergi uygulamasının yapılma sebebi ise yerli üreticilerin pazar payını ciddi oranda arttırmak. Ülkemize gelen cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve ev elektroniği markaları, yerli ürüne göre artan fiyat hareketi sonrasında pazar kaybı yaşar mı tartışılır…

Zeybekçi konu ile ilgili olarak Türkiye’de de başarılı bir şekilde telefon, tablet ve bilgisayar üretildiğine dikkat çekerek, “yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde ‘5 dolar veya 2,5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ ibaresi bulunuyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var. Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna, tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı,” ifadelerini kullandı.

Dünya Ticaret Örgütü’ne tabi olan bir ülkeyiz ve el aletlerinden ev aletlerine, elektroniğine kadar inanılmaz bir rekabet ortamı var. Diğer ülkelerin teşvikleri, destekleri var. Bakan Zeybekçi’ye göre ülkemizde de sektörü korumak adına görevlerin yerine getirilmesi gerekiyor. İki ay içerisinde anti – damping vergisi ile ilgili çalışmaların ve araştırmaların tamamlanarak uygulamaya geçileceği belirtiliyor.

Bunun bir misilleme olmadığını belirten Zeybekçi, “Biz sadece bize gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yoğun olarak şu üründe diye şikayetler gelmeye başladı. Biz bunları Çin’e söylüyoruz,” sözlerini kullandı. Anti – damping vergisi koyulurken, içeride vatandaşların tüketimde aşırı fiyatlara maruz kaldığı ve bunun istenmeye bir durum olduğunu da sözlerine ekleyerek, “ters etki, haksız rekabet şeklinde bir durum oluşturmadan bunu yapmaya çalışıyoruz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum