Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Koronavirüs Önlemlerini Gevşetmeye Yönelse de Durum Hala Ciddi

Özellikle Mart ayı ortalarında İtalya'yı vuran koronavirüs faciası ülkede hala sürse de 4 Mayıs'tan itibaren bazı karantina kurallarına esneklik getirileceği açıklandı.
İtalya Koronavirüs Önlemlerini Gevşetmeye Yönelse de Durum Hala Ciddi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs kabusu küresel çapta 3 milyon vakaya ulaştı. Yeni vakalar açıklanmaya devam etse de salgının artış hızının yavaşladığına dair gelişmeler kaydediliyor.

Özellikle Mart ayı ortalarında İtalya’yı etkisi altına alan virüs, son verilere göre ülkede 197 bin vakaya ulaşırken 26 binin üzerinde insanın ölümüne neden oldu.

Salgının vurduğu bir diğer Avrupa ülkesi olan İspanya vaka sayısında İtalya’yı geride bırakmış olsa da tehlike her iki ülke için de azımsanacak boyutta görünmüyor. Aşağıda İspanya ve İtalya’nın koronavirüsteki son durumunu inceleyebilirsiniz;

İtalya ve İspanya Korona Son Durum
Kaynak: Worldometer

Salgın kendini gösterdiği günden bu yana türlü önlemler alan İtalya ne yazık ki tedbir almaya geç başlamış ve sağlık sisteminin de çok güçlü olmaması nedeniyle çok sayıda kayıp vermişti. Fakat yakın zamanda gelen bir haber, aralarında İtalya ve İspanya’nın da yer aldığı bazı Avrupa ülkelerinde vaka sayılarının azaldığını duyurmuştu.

Krizin hala sürdüğü şu durumda İtalya karantina önlemlerini 4 Mayıs’tan itibaren gevşeteceğini duyurdu. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, şu ifadeleri kaydetti;

İtalya Önlemlerini GevşetecekBasın toplantısında konuşan Conte, ülkede 10 Mart itibarıyla uygulanmaya başlayan karantina kurallarının 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak yumuşatılacağını duyurdu. Salgında ikinci dalga tehlikesini de ele alan Conte, gerekli kurallara dikkat edilmediği takdirde vaka sayısında yeniden yükseliş olabileceği konusunda uyardı. Şu ifadeleri kullandı;

“Eğer bunlara uymazsak, ölümler yeniden yükselecek ve ekonomimiz için geri dönüşü olmayan zararlar meydana gelecektir. İtalya’yı seviyorsanız, mesafenizi koruyun. Ülkemizin yeniden harekete geçişinin temellerini atmalıyız. Maske fiyatları da düşürülecek. Maskeden KDV alınmayacak.”

CNBC tarafından yakın zamanda yayımlanan bir habere göre, ülkede küçük işletmelerin açılacak olmasına rağmen hayatın kolay kolay normale dönemeyeceği belirtilmiş ve bazı önlemlerin hala devam edeceği söylenmişti.

Ülkede salgın hala sürerken alınan önlemleri gevşetmek ne kadar doğru tartışılır. Fakat Conte’nin açıklamalarına göre ülkede tam anlamıyla bir özgürlük hakim olmayacak. Zaruri olmadıkça eyaletler arası çıkışa izin verilmeyecek ve seyahat kısıtlamaları devam edecek. Ülkede 4 Mayıs itibarıyla yapılacak gevşetme uygulamaları şunları içerecek;

İtalya Karantina Kurallarıİtalya’da şuan için yayılma hızının sıfıra inmesinin tedavi yöntemleri ve aşıya bağlı olduğunu aktaran Conte, tahmin yürütmenin zor olduğunu aktardı. Ülkede hayatı yavaş yavaş normale döndürme faaliyetlerinin vaka-ölüm oranlarına ve piyasalara nasıl yansıyacağı takip edilecek. Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz hafta salgında daha kötü günlerin görülebileceği konusunda uyarmıştı.

Öte yandan bu hafta FED ve Avrupa Merkez Bankası’ndan virüsle mücadeleye destek için yeni adımların gelmesi bekleniyor. Faiz kararlarını açıklayacak olan bankalar şimdiye kadar türlü destek paketleri açıklamıştı. Avrupalı ekonomistlerin beklentisi ise bankanın faiz oranlarında değişiklik yapmayacağı yönünde görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu