Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Başbakanı Conte, Pandeminin Reform Yaratma için Fırsat Olabileceğini Savundu

Pandemiyle sarsılan İtalya'da Başbakan Conte, salgın krizinin reform için iyi bir fırsat olabileceğini söyledi.
İtalya Başbakanı Conte, Pandeminin Reform Yaratma için Fırsat Olabileceğini Savundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel salgından enfekte olan hasta sayısı 7,7 milyonu gördü. Vaka sayısının en fazla olduğu ülkeler arasında 7. sırada yer alan İtalya, özellikle Mart ayı ortalarında çok daha kötü bir durumdaydı. O dönemlere kıyasla vaka sayısını önemli ölçüde azaltsa da bu tehlikenin bittiği anlamına gelmiyor.

Zira an itibarıyla ülkede 28.997 aktif vaka bulunuyor. Şimdiye kadar 34.223 İtalyanın ölümüne neden olan salgın, korku yaratmaya devam ediyor. 12 Haziran itibarıyla 163 yeni vaka ve 56 ölüm bildirildi.

Dünyanın en güçlü ekonomilerini bile yıkan pandemi, her geçen gün daha fazla kara bulutu ülkelerin üzerine çekiyor. İtalya Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, hükümetin öngördüğü 2020 için %8’lik daralmadan daha kötüsünü tahmin etti.

Tıpkı diğer ülkeler gibi salgın yenilmeden normalleşme sürecinin başlatıldığı İtalya’da Başbakan Conte, Cumartesi günü çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Roma’daki konuşmasında koronavirüs pandemisinin ardından İtalya’nın eski normale dönme cesareti gösteremeyeceğini söyleyen Conte, pandemi krizinin reform yapmak için fırsata çevirebileceğini açıkladı.

“Bu, krizden çıkmak için açık bir proje üzerinde çalışma zamanıdır” diyen Conte, krizin fırsata çevrilmesi konusunda istekli olduğunu yansıttı ve bu durumu yavaşlatan tüm engellerin kaldırılması gerektiğini savundu.

Söz konusu reform paketi için bazı ipuçlarını da paylaştı. Açıklamalarına göre; ülkede eğitimi iyileştirme, yoksullara maddi destek ve kadınların daha fazla istihdam edilmesi gibi pek çok çnemli konu pakete dahil olacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kongrede İtalyan politika yapıcılara virüs hasarlarının tolere edilebilmesi için planlı reformlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Leyen, şöyle konuştu;

Leyen Ekonomi ReformLeyen’e göre, eğer Conte doğru reformlar yaparsa bürokrasi, vergi ve yargı sistemi konusunda verdiği sözlerini gerçekleştirme kapsamında AB fonlarından en iyi şekilde yararlanabileceklerini ifade etti.

Öte yandan bu sıralar AB ülkelerine fayda amacı taşıyan 750 milyar Euro’luk teşvik paketi için bir süre daha bekleme ihtimali konuşulurken, yetkililer gelecek hafta bu konuyu ele almak üzere toplanacak. İtalya’nın 170 milyar Euro ile AB ülkeleri arasında paketten en fazla yararlanacak ülke olacağı söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu