Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre Rusya ve Putin için Yaptırım Kararı Aldı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını uluslararası hukuka aykırı bulan İsviçre, yaptırımları kabul ettiğini ve AB ile uyumlu adım atılacağını duyurdu.
İsviçre Rusya ve Putin için Yaptırım Kararı Aldı
Yorum

İsviçre Federal Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden askeri müdahalesini göz önünde bulundurarak aldığı kararları açıkladı. Konsey, Avrupa Birliği’nin 23 ve 25 Şubat tarihli yaptırım paketlerini kabul etmeye karar verdiğini bildirdi.

Borsada işlem gören şahıs ve şirketlerin varlıklarının bloke edilmesine karar veren İsviçre, aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Mihail Mişustin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a yönelik mali yaptırımları da devreye alacak.

Açıklamada, Ukrayna halkının desteklendiği, Polonya’ya kaçan insanlar için yardım malzemeleri dağıtılacağı belirtildi. İsviçre’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları AB ile koordineli bir şekilde kararlaştırdığı söylendi. Buna göre mal varlıklarının dondurulmasının yanında, yeni iş ilişkileri açılması da yasak olacak.

İsviçre Hükümet Sözcüsü André Simonazzi, bu kararlar alınırken tarafsızlığın ve barış politikasının esas alındığını söyledi.

Rusya’nın bağımsız bir Avrupa ülkesine yaptığı askeri saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, bu nedenle de İsviçre’nin yaptırımlar konusunda tutumunu değiştirdiğini ekledi.

AB yaptırımlarının her bir paketinin duruma göre değerlendirileceğini belirtti. Polonya’ya 25 ton yardım malzemesi ulaştırılacağını, ayrıca tıbbi malzeme ve ilaç desteği sağlanacağını da açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu