Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul Havalimanı’nda Çin’den Gelen Yolculara Virüs Taraması Başladı

Koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, İstanbul Havalimanı’nda da önlemler başladı. Çin’den gelen uçaktan inen tüm yolculara termal kameralarla virüs taraması yapılıyor.
İstanbul Havalimanı’nda Çin’den Gelen Yolculara Virüs Taraması Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan, oradan da farklı ülkelere yayılan yeni koronavirüs salgını giderek büyüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), uluslararası acil durum ilan etmek için henüz erken olduğunu söylese de, hastalığın insandan insana ve çok kolay bir şekilde bulaşması, hükümetleri tedbir almaya mecbur bıraktı. İstanbul Havalimanı’nda da Çin gelen yolcuların termal kameralarla taranmasına karar verildi.

Çin’den gelen yolcular Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrolden geçiriliyor.

Virüs TaramasıUçaktan inen insanların büyük kısmının maske taktığı dikkat çekerken, tedbir amacıyla termal kameralarla virüs taraması yapılıyor. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Dr. Aykut Yener Kavak önlemlere 13 Ocak’tan itibaren başladıklarını söyledi.

Bu kapsamda havayolu şirketleri ve ilgili diğer birimlere bilgilendirme notları yolladıklarını, daha sonra termal kameraların devreye sokulmasına karar verdiklerini açıkladı. Söz konusu kontrollerde kameralar 38 derecenin üzerinde vücut ısısına sahip olanları tespit ediyor.

Yüksek vücut ısısına sahip olanları öncelikle bu şekilde tespit ettiklerini söyleyen Kavak, sonrasında muayene ve sorgulama yaptıklarını anlattı. Bir risk gördüklerinde tanı ve tedaviye başlayacaklarını aktardı.

Türk Hava Yolları(THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi de Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri doğrultusunda tedbir aldıklarını söyledi.

Bilal Ekşi Virüs AçıklamasıYolcu ve personellerin sağlığının ilk sırada yer aldığını söyleyen Ekşi, salgın sürecini ve alınması gereken tedbirleri yakından takip ettiklerini belirtti. Son rakamlara göre virüsün bulaştığı kişi sayısı 600, ölenlerin sayısı ise 18’e yükseldi. Bunun yanında 5 bin kişi gözlem altında tutuluyor.

Solunum, öksürme ve hapşırma sırasında damlacık yoluyla bulaşan hastalık ölümcül olması sebebiyle tedbirlerin üst düzeyde alınması şart. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durum Komitesi Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün şu an için küresel bir sağlık acil durumu haline gelmediğini söyledi. Ancak bugüne kadar ABD, Japonya, Kanada, Tayland, Tayvan, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelerde tespit edildiği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu