Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya İmalat PMI Ekim’de Üç Ayın En Hızlı Büyümesini Kaydetti

İstihdamın art arda ikinci ayında da arttığı İspanya'da imalat PMI, üç ayın en hızlı büyümesine işaret etti.
İspanya İmalat PMI Ekim’de Üç Ayın En Hızlı Büyümesini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde rekor GSYİH düşüşü yaşayan İspanya, üçüncü çeyrekte %16,7 oranında büyüme kaydetti. Dördüncü çeyrek için beklentiler de yukarı yöne işaret ederken, 2020’de resesyondan çıkması tahmin edilmeye başlandı.

IHS Markit İspanya imalat PMI, Ekim ayında üç ayın en yüksek seviyesine 52,5 oranı ile ulaştı.
İspanya Ekim İmalat PMI Yükseliş
Kaynak: Markit Economics

Ülkede imalat ekonomisinin büyümesi, üretimde daha hızlı bir artış ve yeni siparişlerin büyümesine dönüş ile desteklenerek Ekim’de hız kazandı. Girdi teslimi için sağlanan tedarik sürelerinin uzaması, mevcut stokların kullanılmaya devam etmesine yol açtı. Ancak satın alma faaliyetinde de bir miktar artış gözlendi.

İstihdam arttı, ancak kapasite, iş yüklerinin üstesinden gelmek için yeterince yüksek ana kapasitede kaldığı için çok az bir artışa işaret etti. Geleceğe dair güven, sekiz ayda en yüksek seviyesine ulaştı. İmalat PMI Eylül ayındaki 50,8 seviyesinden yükselirken, çalışma koşullarında arka arkaya bir iyileşmeyi temsil etti.

Ekim ayında imalat üretimi, art arda dördüncü ayında da arttı ve büyüme Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Üretim, yeni siparişlerdeki artışlara bağlı olarak artarken, aylık genişleme de üç ayın en iyisi oldu.

Üretimin yeni siparişlere göre daha hızlı bir oranda artmasıyla birlikte imalatçılar birikmiş işlerin art arda sekizinci ayında da düştüğünü gösterdiler.
İspanya İmalat Üretimi ve Çıktı Endeksi Ekim - 2020
Kaynak: Markit Economics

Üretimde güçlenen büyüme ve artan yeni siparişler, firmaların satın alma faaliyetlerini Ekim ayında üç aydır ilk kez bir miktar artırmalarına neden oldu. Ancak bu girdilerin teslimi, tedarikçilerin artan talep ve yetersiz envanter ile başa çıkmakta zorlandığına dair raporların ortasında uzamaya devam ettiği sonucuna ulaşıldı.

Yurt dışı yeni siparişlerdeki artışlar, toplam satış artışını destekleyici nitelikteydi. Firmalar Avrupa ve Kuzey Afrika’dan talebin arttığını gösterdiği için büyüme mütevazı düzeyde gerçekleşti. En son veriler, ortalama tesliman sürelerinin Temmuz ayından bu yana en büyük ölçüde kötüleştiğini gösterdi. Ayrıca firmaları, çıktı hacimlerini korumak için mümkün olan her yerde kendi stoklarını kullanmaya devam etmeye teşvik ettiği sonucunu verdi.

Fiyat cephesinde girdi fiyatlarının sadece mütevazı bir şekilde artmaya devam ettiği görüldü. Daha güçlü talep ve düşük arz fiyat artışlarını desteklemeye yardımcı olurken, özellikle paslanmaz çelik için metal fiyatlarının düştüğüne dair raporların varlığından da bahsedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu