Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İskoçya Ekonomisi 2Ç20’de Pandemi Etkisiyle %19,4 Küçüldü

İskoçya GSYİH’sinin pandemi etkilerinin sert vurduğu yılın Nisan-Haziran döneminde yüzde 19,4’lik daralma yaşadı. Detaylar aşağıda;
İskoçya Ekonomisi 2Ç20’de Pandemi Etkisiyle %19,4 Küçüldü
Yorum

Yapılan resmi açıklamada İskoçya GSYİH’sinin Nisan-Haziran döneminde yüzde 19,4’lik daralma yaşadığı söylendi. Gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) değişim, ekonomik büyümenin temel göstergesi olarak belirtilirken yıl boyunca ekonominin 2019’un ikinci çeyreğine göre ise yüzde 21,1 küçüldüğü aktarıldı.

İkinci çeyrekte inşaat sektöründe çıktı yüzde 41,5 daralırken üretimdeki çıktının yüzde 15,7 daraldığı hizmetler sektöründeki çıktının ise yüzde 18,7 daraldığı kaydedildi.

Haziran çeyreği için ikinci GSYİH tahmininin 28 Ekim’de yayımlanacağı, 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin ilk GSYİH tahminininse 20 Aralık 2020’de yayımlanacağı bilgisi verildi. İskoçya GSYİH’sinin söz konusu büyümesinin kara ekonomisiyle ilgili olduğu, bunun açık deniz petrol ve gaz çıkarımını içermediği anlamına geldiğini aktardı.

2Ç20 GSYİH rakamları Mart sonunda başlayan kilitlemelerin etkisini yansıtırken İngiltere ekonomisi ise aynı dönemde %20,4 küçüldü.

Ancak İngiltere karşılaştırılabilir gelişmiş ülkelerden çok daha kötü olduğu için bu pek teselli değil. Nitekim sonraki en kötü üretim rakamları, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 13,8 düşüşle Fransa ve yüzde 12,4 düşüşle İtalya oldu.

Her ikisi de 2020’nin ilk çeyreğinde üretimde önemli ölçüde daha keskin düşüşlerle karşı karşıya kaldı çünkü buralardaki kilitleme önlemleri İngiltere’den daha önce başladı.

Yine de yılın ilk yarısındaki birleşik etki, İngiltere’yi hala büyük sanayi ülkeleri arasında en kötü etkilenen ülke olarak bıraktı. OECD de bölgedeki en kötü GSYİH düşüşünü İngiltere’nin yaşadığını söylemişti.

Hatta bugünkü raporunda OECD küresel ekonomideki daralma tahminini %6’dan %4,5’e çekerken İngiltere ekonomisinin 2020’de yüzde 10,1 oranında küçüleceğini öngördü. Önümüzdeki yıl için toparlanma tahmini %7,6 büyüme ile İngiltere için iyi görünse de bu 2020’de kaybedilen zemini telafi etmek için yeterli değil olmayacaktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu