Yatırım yapmaya başla!

Telegram’a İran’dan Yasak Geleceği İddia Ediliyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’a Rusya’dan sonra İran’ın da engelleme getireceği konuşuluyor.
Telegram’a İran’dan Yasak Geleceği İddia Ediliyor!

Dünyanın önde gelen anlık mesajlaşma platformlarından biri olan Telegram 2013 yılından beri milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Rus programcı Pavel tarafından yaratılmış mesajlaşma uygulaması hem mobil hem de masaüstü platformu için kullanılabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Rusya şok bir karar ile Telegram’a erişimi durdurma kararı almıştı.

Dünyada büyük ses getiren bu olay sonrası İran’ın da Telegram’a erişim engeli getirebileceği iddia ediliyor. İran’a yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre İran’ın ülke genelinde Telegram uygulamasını yasaklamak için hazırlık yaptığı belirtiliyor. Daha önce de Telegram ve WhatsApp’ı geçici olarak engelleyen İran hükümeti bu kez kalıcı olarak Telegram’ı engelleyebilir.

Telegram İran’da Yaygın Olarak Kullanılıyor

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olduğu ülkelerden birisinin İran olduğu belirtiliyor. Öyle ki ülke genelinde 50 milyon kişinin internet erişimi mevcut ve Telegram’ın İran’da yaklaşık olarak 40 milyon kullanıcıya sahip olduğu ifade ediliyor.

The Guardian’da yer alan habere göre Telegram uygulamasının İran’da yasaklanma ihtimalinin yakın gelecekte gerçekleşebileceğine yer verildi. Ancak İran’da söz konusu engellemeyle ilgili hala net bir karar alınmış değil.

Rusya’nın Getirdiği Engel Akıllara İran’ı Getirdi

Dünyanın önde gelen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, geçtiğimiz günlerde ani bir kararla Rusya’da engellendi. Yaşanan bu gelişme sonrası akıllara benzer bir erişim engelini İran hükümetinin de getirme ihtimali gelmiş durumda. Ruhani yönetiminin göreve gelirken daha fazla özgürlük ve internet erişimi vadettiği düşünülünce hala kesin konuşmamak gerekiyor.

Birkaç gün önce Telegram’ın Rusya’da yasaklanmasıyla beraber Google ve Amazon başta olmak üzere tüm bulut servislere ait IP’ler engellenmeye başlanmıştı. Bu sebeple Telegram’a erişim sağlayan IP’ler de otomatik olarak engellenmişti. Rusya’dan sonra İran’da da benzer bir gelişme yaşanır mı bunu zaman gösterecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum