Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran, Rejim Çöküşüne Hiç Olmadığı Kadar Yakın

Obama’nın eski güvenlik danışmanı, İran’ın rejim çöküşünün hiç olmadığı kadar yakın olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
İran, Rejim Çöküşüne Hiç Olmadığı Kadar Yakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Eski Başkan Barack Obama yönetiminde ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan James Jones, “İran’ın rejim çöküşü hiç olmadığı kadar yakın” yorumuyla dikkat çekti. İran geçtiğimiz hafta yüzden fazla İranlının ölümü ve ABD ile artan gerginlik nedeniyle epey çalkantılıydı.

Hükümetin düşmüş bir yolcu jetini ele alışı üzerine halkın öfkesiyle körüklenen protestolar dördüncü gününe girerken, bazı gözlemciler bunun İslam Cumhuriyeti rejiminin 1979’da kuruluşundan bu yana en savunmasız hali olduğunu söyledi. General James Jones, rejimin çöküş olasılığı hakkında sorulara bu riskin Tahran için göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Pazar günü verdiği bir demeçte Jones, yaptırımlar, rejimin göreceli izolasyonu ve ABD’nin cevap vermeyeceğinin varsayıldığı alınan bazı felaket kararlarının kombinasyonu ile iğnenin geçen yıl bu yöne doğru daha önce hiç olmadığı kadar ilerlediğini düşündüğünü belirtti.

Jones’in atıfta bulunduğu cevap, ABD’nin üst düzey İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürmesiydi ki bu hamle bölgeyi şok etmiş ve İran’ın füze saldırısıyla sonuçlanmıştı.

James Jones Kasim Süleymani Ölüm “İran’daki rejimin çok kötü birkaç hafta geçirdiği aşikar. Ve insanların çok fazla konuşmadıkları şeylerden biri, ülkede önemli olduğunu düşündüğüm huzursuzluk derecesi.” diyen Jones, Kasım Süleymani’nin ölümü ve sivil bir uçağın kazara düşürülmesine ilişkin halkın huzursuzluğu birleştiğinde bir rejimin olası çöküşünün düşünülmesi gereken bir şey olduğunu anlattı.

Trump yönetimi yaptırımlar yoluyla maksimum baskı hedefinin rejim değişikliği olduğunu reddetse de yetkililer, Tahran’ın yakın zamanda kötü davranışlarını değiştirmesini beklemediklerini kabul etti ve eski yönetim yetkilileri de geçmiş yıllarda rejim değişikliğini destekledi.

Diğer tarafta Associated Press tarafından doğrulanan videolarda binlerce İranlının rejimi protesto ettiği görüldü.

İran Rejim Çöküşü Yakın Hatta protestocuların sloganları arasında; “Düşmanımızın Amerika olduğu konusunda yalan söylüyorlar, düşmanımız tam burada, ölüm, diktatöre ölüm” benzeri ifadelerin olduğu kaydedildi. Jones bunun yıllarca kötüleşen ekonomik koşullara ek olarak rejim için büyük zayıflıklar ortaya çıkardığını ile getirdi.

Kaldı ki İran Kasım ayında da hükümetin yakıt fiyatlarını çarpıcı bir şekilde artırmasına tepki olarak sokak protestoları görmüştü. Neticede İran ekonomisi, Trump yönetiminin 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesinden sonra artan ABD yaptırımları altında çöküyor.

İran İstatistik Merkezi’ne göre enflasyon yüzde 40’ı aştı, işsizlik yükseldi ve ekonominin 2019/2020 mali yılında yüzde 8’den fazla daralacağı öngörüldü. Ancak devletin ülke üzerinde sahip olduğu kontrol hala yüksek. Jones Kasım Süleymani’nin öldürülmesine atıfta bulunarak; “bu güçlü bir adımdı, nereye gittiğini göreceğiz, karmaşık bir bölge, ama sanırım tarih, bunun yapılacak doğru şey olduğunu söyleyecek” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu