Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çatışmada Sular Durulmuyor: İran ABD’ye 13 Farklı Misilleme Örneği Planladı!

ABD ve İran çatışmasının daha da kızışmayacağına ilişkin beklentiler oluşmuşken, İran'ın ABD'ye 13 farklı misilleme planı düşündüğü haberi ile bu iyimserlikler azaldı.
Çatışmada Sular Durulmuyor: İran ABD’ye 13 Farklı Misilleme Örneği Planladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Jeopolitik gerilim endişeleri, Cuma günü ABD’nin emri üzerine İranlı generalin hayatına son verilmesiyle başlamış, bu gelişmenin ardından yaşanan bir dizi gelişmeler olayları farklı noktalara taşımıştı. ABD-İran çatışması şu an için hiç de azalacak gibi görünmüyorken bugün defnedilen Kasım Süleymani’nin cenaze töreninde yaşanan izdihamda ölü ve yaralıların olması durumu daha da karmaşık bir hale soktu. Son dakika gelişmelerine göre binlerce insanın akın ettiği Kirman’daki cenaze töreninde 35 kişinin hayatını kaybettiği, 48 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Tam gerginlik daha da artmayacak düşünceleri oluşmuşken İran’dan gelen haber, ABD’ye yönelik 13 farklı misilleme senaryosunun yolda olduğunu duyurdu.

İran'dan Misilleme Geliyorİranlı general Kasım Süleymani’nin ABD tarafından acımasızca öldürülmesine misilleme ile karşılık vermek isteyen hükümet birden fazla senaryonun üzerinde çalışmaya başladı. Üstelik İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklama, söz konusu bu senaryolar içindeki en hafifinin dahi “ABD’nin tarihindeki en büyük kabus” olabileceğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından ABD hisse senetlerinin vadeli işlemlerindeki kazançlar kayba dönüştü ve küresel piyasalardaki iyimser atmosfer sona erdi. İki ülke arasındaki çekişmenin tatlıya bağlanacağı düşünceleri en azından şu an için yok oldu. Bunun yanında yatırımcıların güvenli limanı altın ve tahvillerdeki düşüşler tersine döndü.

Asya genelinde hisse senetleri Orta Doğu’daki yüksek tansiyon ile ilgili endişelerin biraz dinmesiyle güçlü kazançlar sağlamıştı.

Asya Hisse SenetleriResmi olmayan bir habere dayandılan bilgiye göre, İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Ali Shamkhani, İran’ın ABD’ye misilleme için oluşturduğu 13 farklı senaryodan her birinin ülke için çok büyük tehditler içerebileceği konusunda uyardı. Ardından istihbarat kapsamında medyaya daha fazla bilgi veremediklerini belirtti.

Diğer taraftan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’da kaydettiği açıklamalarında ABD’nin Süleymani’yi katletmesinin sonuçlarının İran tarafından belirlenen bir zamanda ve yerde görüleceğini duyurmuştu. Bununla birlikte ABD’nin Orta Doğu’dan çekilmesi gerektiğini ve eğer bölge ABD güçlerine güvenmeyi sürdürürse çok kuşaklı bir savaş için tehlike çanlarının çalabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu