Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak Başbakanı Abdulmehdi: “İran’ın ABD’ye Füzelerle Saldıracağını Önceden Biliyorduk”

Irak Başbakanı Abdulmehdi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'ye düzenlediği füze saldırısından önce durum hakkında bilgi sahibi olduklarını açıkladı.
Irak Başbakanı Abdulmehdi: “İran’ın ABD’ye Füzelerle Saldıracağını Önceden Biliyorduk”
Son Güncelleme: 
Yorum

3 Ocak’taki ölüm “3. Dünya Savaşı mı Çıkıyor?” sorularının ayaklanmasına neden olurken, tırmanan Orta Doğu gerilimleri dolayısıyla dünya genelindeki önemli liderler dahi hem ABD hem de İran’ı sakin olmaya davet etti. Gece saatlerinde İran Devrim Muhafızları’nın ABD’nin Irak’ta bulunan hava üslerini yok etme girişimi dünyayı sarstı. Bir dizi gelişmenin ardından Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’den bir açıklama geldi.

Abdulmehdi, İran’ın ABD’ye yönelteceği intikam saldırılarının haberini henüz gerçekleşmeden aldıklarını söyledi.

İntikam SaldırılarıYazılı açıklama yapan Abdulmehdi, Kasım Süleymani’ye gerçekleştirilen saldırının ardından Irak yönetiminin ABD’ye bu tarz sert bir misillemeyle yanıt verileceğinden zaten haberdar olduğunu açıkça itiraf etti. İran tarafından Irak’a duyurulan haberde söz konusu saldırının yalnızca ABD askerlerinin bulunduğu bölgelerde olacağı bildirilmişti. Fakat Abdulmehdi, tam olarak hangi noktalara saldırı gerçekleştirileceği konusunda kendilerine net bir bilgi verilmediğini vurguladı.

Düzenlenecek saldırı haberinin ardından bunu aynı şekilde ABD’ye ilettiğini açıklayan Abdulmehdi, durumu bildirdiği esnada Ayn el-Esed ve Erbil’deki Harir Askeri Üsleri ve diğer bölgelere füze saldırıları gerçekleştirildiğini bildirdi. Haberin duyulmasının ardından Irak’ın askeri güçlerine gerekli önlemleri almaları için uyarı yaptıklarını ekledi.

Irak Başbakanı, ABD üslerine yöneltilen saldırıda Irak ve koalisyon güçlerinin herhangi bir can ya da mal kaybını resmi kayıtlara geçirmediğine işaret etti.

Saldırıda Kayıp Yaşanmadı29 Kasım 2019’da istifa edeceğini duyuran Abdulmehdi, Irak’ın açık bir savaşta yer almasını istemediğini ve bu doğrultuda diplomasi yürüttüğünü söylerken, ülkede egemenlik ihlalinin kabul edilebilir bir durum olmayacağının altını çizdi. Yapılacak saldırılara karşı tarafları durgunluğa çağırırdı. Irak hükümetinin aldığı kararlara saygı duyulmasını talep etti.

Adeta yılan hikayesine dönen ABD-İran çatışması krizinin topyekün savaş potansiyeli içerdiği konusunda uyarıların gelmesi, durumun ciddi olduğunu gösteriyor. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, ülkesinin ABD’ye cevabının oldukça yerinde olduğunu belirtmiş, buna ek olarak savaş arayışında olmadıklarını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu