Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak, ABD ve İran Arasında Bir Savaş Alanı Olmak İstemiyor

Crescent Petroleum CEO’su Majid Jafar, Irak’ın ABD ve İran arasında bir çekişmeye yakalanmak istemediğini belirtti. İşte detaylar;
Irak, ABD ve İran Arasında Bir Savaş Alanı Olmak İstemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

BAE merkezli bir petrol ve gaz şirketinin genel müdürüne göre Irak, ABD ve İran arasında bir çekişmeye yakalanmak istemiyor. Crescent Petroleum CEO’su Pazartesi günü verdiği bir demeçte, “belki biraz geç ama Irak iki taraf arasında uzun vadeli bir savaş bölgesi olmaktan kaçınıyor” dedi.

Kısa süre önce yaşanan gelişmelere atıfta bulunan Jafar, Iraklıların hem ekonomik hem de politik cephelerde “iyi ilişkiler” görmek istediklerini fakat kendi iç işlerinde “olumsuz dış müdahale” istemediklerini dile söyledi. “İki taraf arasındaki bir halat çekme oyununda kullanılmak istemiyorlar” dedi. Bunun yerine ülkenin dengeye ulaşmak istediğini aktardı.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin ABD’den silahlı kuvvetlerini ülkeden çekmeye yönelik bir plan üzerinde çalışmaya başlamasını isterken, Bağdat’ın Amerikan birlikleri için derhal son tarih belirlemediğini ya da onları kovmadığını vurguladı.

Öte yandan Irak’ın terörist grup IŞİD tarafından tehdit edildiğinde İran’ın bir komşu olduğu ve kilit rol oynadığı hatırlatıldı.

Jafar: Irak, ABD ve İran Arasında Kalmak stemiyor  “Irak’ın bu ABD-İran çatışmasına ihtiyacı yoktu ve şimdi işlerin sakinleşmesinden çok umutlu” ifadelerini kullandı. Irak’taki huzursuzluk hakkında da konuşan Jafar şöyle konuştu:

“Onlar, yeni hükümet için, mezhepçi olmayan, yozlaşmış olmayan, aslında bunu sağlayan yeni hükümet sistemi için ağrıda bulundular. Çoğunlukla genç, erkek, neredeyse hepsi işsiz, kaybedecek çok az şeyleri var ve sabır giderek zayıflıyor. Şimdi yeni bir hükümet ve yeni seçimlerle ilerlemek için gerçek bir baskı var.”

Crescent Petroleum CEO’sunun yorumları, bu ayın başlarında Washington ve Tahran arasında artan gerilimin üzerine geldi. ABD, İranlı General Kasım Süleyman’yi Irak’taki bir hava saldırısıyla öldürmüş, ardından İran, Irak’taki Amerikan üslerini vurmuştu. Yükselen gerilim askeri çatışma endişelerini artırırken Trump, her iki tarafın da böyle bir niyeti olmadığına işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu