Yatırım yapmaya başla!

iPhone X Pahalı Değil Kahveden Ucuz!

iPhone X fiyatının pahalı olduğunu söyleyenlere Apple CEO'sundan cevap geldi. Kahveden ucuz diyen Cook, detayları paylaştı:
iPhone X Pahalı Değil Kahveden Ucuz!

Sonunda iPhone X satışa sunuldu ve her ne kadar pahalı yorumları yapılsa da Apple mağazalarının önünde metrelerce kuyruk oluşturuldu. Alanlar mutlu pozlarını sosyal medyada paylaştı. Ama bir grup hala “iPhone X pahalı ve gereksiz” düşüncesini savunuyor. Tüm dünyadan gelen bu eleştirilere ise Apple CEO’su Tim Cook cevap verdi; “pahalı değil, kahveden ucuz!”

Satışa çıkan iPhone X, 999 dolar ile en ucuz ABD’de satılıyor. Doğal olarak tüm dünyadan pahalı yorumları geliyor.

En Ucuz iPhone X ABD'de

Pahalı yorumlarına rağmen dünyanın farklı yerlerinde Apple mağazalarının önünü dolup taştı. iPhone X için kuyruğa giren kişiler karaborsada sıralarını sattı. Hatta sırf iPhone X alabilmek için yurt dışına çıkan Türkler oldu. Halihazırda vizesi olanlar ABD’ye giderek, en ucuz iPhone’u alabildi.

UBS Securities şirketinin direktörü Steve Milunovich, iki yıl önce bu fiyattan bir telefonun satılacağını kimse düşünemezdi dedi.

UBS Securities iPhone X Yorumu

Pahalı iPhone X yorumlarına Apple CEO’su Tim Cook’tan cevap gecikmeli de olsa geldi. Pahalı yorumlarını kabul etmedi ve birçok kişinin ayda 33 dolar taksitle telefonu alabileceğini hatırlattı.

Cook, “seçkin yerlerde bir ay boyunca alınan kahvenin toplam fiyatından daha az” yorumu yaparak, dikkatleri üzerine çekti.

Tim Cook Kahve Yorumu

Küçük bir hesap yapan Cook, iPhone X fiyatının haftada birkaç fincan kahveye eşit olduğunu ve hatta seçkin yerlerde bu paranın 1 günde harcanandan daha az olduğunu söyledi. Bir miktar haklılık payı olsa bile iPhone X ile gelen sözde yenilikler için pahalı bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz. Belki kendinizi avutmak için yazılıma para verdiğinizi söyleyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen Apple piyasa değerini 900 milyar dolara yükseltti ve bu tarihte bir ilk olarak kaydedildi.

Apple Piyasa Değeri 900 Milyar Dolar

Daha önce hiçbir şirketin bu değere ulaşmadığı biliniyor. Hatırlayacağınız gibi 10. yıla özel üretilen iPhone X için Apple’a olumsuz etki yapacağı yorumları da gelmişti. Buna karşın şirket resmen para basıyor.

iPhone X’un satışa çıktığı gün Apple’ın hisse başına değeri, % 3,65 yükselişle açıldı ve 174,26 dolara tırmandı.

Apple Hisse Başına Değer

 

Bu yükselişle birlikte Apple’ın piyasa değeri, 900 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2017 Temmuz – Eylül dönemi bilançolarına göre net karını, geçen yılın aynı dönemine göre % 18,9 oranında arttırdı ve 10,71 milyar dolara yükseltti. Gelirini ise % 12,2 oranında yükselterek 52,58 milyar dolara çıkarttı. Buna karşın iPhone X satışları ile ilgili rakamların, Ekim – Aralık bilançolarına yansıyacağı unutulmamalı. Bakalım Tim Cook o zaman da aynı yorumları yapabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum