Yatırım yapmaya başla!

iPhone Satışlarında Yaşanan Düşüş Tedarikçi Şirketleri Kara Kara Düşündürüyor!

Apple CEO’su Tim Cook’un geçtiğimiz günlerde iPhone satış tahminlerini düşürmesi tedarikçileri düşündürüyor.
iPhone Satışlarında Yaşanan Düşüş Tedarikçi Şirketleri Kara Kara Düşündürüyor!

Bilindiği üzere son dönemde ABD’li teknoloji devi Apple’ın üzerinden kara bulutlar eksik olmuyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni iPhone modellerinin satışlarının beklenenden düşük olması ve Qualcomm ile yaşanan sıkıntılar, şirkete donanım tedariki sağlayan şirketleri de düşündürmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda Apple tedarikçilerinden birisinin satışların yüzde 28 düştüğünü açıklaması şirket hisselerinin çökmesine neden olmuştu. Konuyla ilgili Apple’ın iPhone üretimini sınırlandıracağına dair pek çok rapor kamuoyunda paylaşılmıştı. Kimi analistler bu raporları kabul etmese de Apple’ın geçtiğimiz günlerde satış tahminlerini düşürmesi yaşanan durumu gözler önüne serdi.

Apple Tedarikçileri Düşünceli

Apple Tedarikçileri Düşünceli

Apple CEO’su Tim Cook son olarak şirketin 2018 yılı son çeyrek gelirlerini 90 milyar dolardan 84 milyar dolara gerilediğini açıklamıştı. Burada ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimlerin büyük etkisi olduğu belirtiliyor. Apple’ın iPhone modellerine parça tedariği sağlayanların büyük bölümünün Çinli şirketler olduğu biliniyor.

Bu şirketlerin büyük bölümünün ise Apple’a bağımlı olduğu belirtiliyor. Apple’da yaşanan gelir düşüşleri, söz konusu tedarikçi şirketleri de yeni yollar aramaya itiyor. Bu şirketlerden bazılarının Hindistan’da yeni tesisler kurmayı ve Çin’de yaşanan rekabetten sıyrılmak istediği belirtiliyor. Son yıllarda Çin’de üretim ve iş gücünün artması, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, şirketleri yeni kararlar almaya yönlendiriyor.

Apple bir yandan da uzun zamandır Qualcomm ile yaşadığı dava sürecinden de olumsuz etkileniyor. Bu yıl içerisinde Samsung, Huawei gibi akıllı telefon üreticilerinin 5G teknolojisine geçeceği biliniyor. Apple kaynakları ise 5G teknolojisi için 2020 yılını işaret ediyor. Bu durum haliyle rekabette Apple’ın aleyhine bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum