Yatırım yapmaya başla!

iPhone Satışlarında Yaşanan Düşüşün Foxconn Üzerindeki Olumsuz Etkisi Sürüyor

Apple’ın yeni iPhone modellerinde yaşanan düşüş, tedarikçi firma Foxconn’u doğrudan etkiliyor.
iPhone Satışlarında Yaşanan Düşüşün Foxconn Üzerindeki Olumsuz Etkisi Sürüyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Apple, bu yıl satışa sunduğu yeni amiral gemileri iPhone modelleri ile adeta hayal kırıklığı yaşadı. Büyük umutlar ile tanıtılan iPhone XS, XS Max ve XR modelleri, beklenen satış hedeflerinin çok altında kalmış durumda. Burada en büyük etkenlerden birisi hiç kuşkusuz yeni iPhone modellerinin fiyatlarının rakiplerine göre epey yüksek oluşu.

iPhone modellerine olan ilginin düşmesi Apple ile beraber başka şirketleri de doğrudan etkiliyor. Bu şirketlerin başında ise iPhone üreticisi Foxconn olmakta. Şirkete yakın kaynaklardan gelen son haberlere göre çalışanların maaşlarında bariz düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Foxconn’da Maaşlar Aşağıya Çekiliyor

Foxconn’da Maaşlar Aşağıya Çekiliyor

iPhone satışlarının beklenenin altında kalması en çok tedarikçi şirket Foxconn’u etkilemiş görünüyor. Firmanın kazancının belirgin şekilde düştüğü belirtilirken, çalışanların maaşlarının da aşağı çekildiği belirtiliyor. Şirketin geçmiş dönemlerine bakıldığında yılın 4-5 ayında yoğun üretim yapıldığı görülüyor.

Yeni iPhone modellerinde ise bu sürecin sadece 20 gün sürdüğü belirtildi. Bu açıdan bakıldığında Foxconn’un yaşadığı daralma gözler önüne seriliyor. İş saatlerinin azalması ile beraber çalışanların maaşlarında gerilemeler yaşanırken çalışanların dörtte üçünün maaşında 1000 yuan düşüş yaşanmış. Üstelik çalışanları etkileyen olumsuz durumlar maaşla sınırlı değil.

Foxconn fabrikalarına çalışanların yaşadığı sıkıntı sadece maaşlarla sınırlı değil. Gelen haberlere göre maaşlar haricinde çalışanlara sunulan ayrıcalıklarda da kısıtlamalar yaşanıyor. Çalışanların kaldığı yurtlardaki servis hizmetinin iptaline kadar varan kısıtlamalarda ayrıca çamaşır yıkama hizmeti bile iptal edilmiş. Ocak ayında 50 binden fazla işçi çıkarması yapan fabrika, umudunu yeni nesil iPhone modellerine bağlamış durumda. Tanıtılacak olan yeni amiral gemilerine ilginin yüksek olması halinde Foxconn’da yeniden canlanma yaşanabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum