Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

iPhone Modelleri Orta ve Uzun Vadede Android Telefonlara Göre Daha Değerli Oluyor

Yapılan araştırmalar iPhone’ların Android modellere göre değerini daha uzun süre koruduğunu gösteriyor.
iPhone Modelleri Orta ve Uzun Vadede Android Telefonlara Göre Daha Değerli Oluyor
Yorum

Akıllı telefonlar artık hemen herkes tarafından kullanılan başlıca teknolojik ürünler arasında yer alıyor. İnsanlar günlük işlemlerinin büyük bölümlerini bu cihazlar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Geçen zaman içerisinde gelişen teknoloji ile beraber çok daha üstün deneyim sunan akıllı telefonlar tanıtılıyor.

Bu da üreticiler arasında rekabetin artmasını sağlıyor. Günümüzde öne çıkan üreticiler arasında Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, OPPO ve OnePlus gibi firmaları gösterebiliriz. Teknoloji devleri yeni nesil amiral gemilerini kullanıcıların beğenisine sunmaya devam ediyor. Pek çok kişi ise yeni bir cihaz almak için elindeki telefonu satışa çıkarıyor.

Bu noktada telefonların uzun vadede ne kadar değerli olduğu bir araştırmanın konusu oldu. BankMyCell tarafından yapılan bir araştırma, iPhone modellerinin Android telefonlara göre değerini daha uzun süre koruduğunu ortaya koydu.

Android Telefonlar Hızlı Değer Kaybediyor

Android Telefonlar Hızlı Değer Kaybediyor

Bilindiği üzere piyasada çok sayıda akıllı telefon modeli bulunuyor. Ancak bu cihazlar işletim sistemi olarak iki farklı kategoriye sahip olmakta. Apple piyasaya sunduğu iPhone modellerinde kendi geliştirdiği iOS işletim sistemine yer veriyor. Diğer yanda Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler de Google imzalı Android arayüzlerini kullanıyor. Yapılan bir araştırma Apple’ın iPhone modellerinin Android telefonlara göre daha uzun süre değerini koruduğunu gösteriyor.

BankMyCell raporuna göre İlk 12 ayda, iPhone cihazlar %15 değer kaybederken Android cihazlar %30 değer kaybediyor. Bu değerler ilk 24 ayda iPhone’lar için %35, Android cihazlar için ise %60‘a denk geliyor. Dört yıllık bazda ise iPhonelar %66 değer kaybederken Android cihazlar %80 değer kaybediyor.

Apple Güncelleme Desteği ile Öne Çıkıyor

Apple Güncelleme Desteği ile Öne Çıkıyor

Android telefonlar ile iPhone modelleri arasındaki bu durum uzun süredir devam ediyor. Bunun başlıca sebebi ise Apple’ın iOS desteğini çok daha uzun süre kullanıcılarına sunuyor olması. Android telefonlarda 2 ila 3 yıl güncelleme desteği sunuluyor. iOS tarafında bu süre çok daha uzun sürüyor ve bu nedenle telefonlar değerini kaybetmiyor.

Apple ve Samsung’un amiral gemilerindeki fiyat düşüşü bu durumu daha net açıklıyor.

  • Samsung Galaxy S20 (-34.78% 9 ay içinde), iPhone 11 (-12.84% 2020 yılı içinde)
  • Samsung Galaxy S20 + (-30.59% 9 ay içinde), iPhone 11 Pro (-21.31% 2020 yılı içinde)
  • Samsung-Galaxy S20 Ultra (-36.30% 9 ay içinde), iPhone 11 Pro Max (-15.96% 2020 yılı içinde)

Android tarafında en hızlı değer kaybeden telefonlar ise HTC, Motorola ve Sony modelleri oluyor. Bu üç şirkete ait telefonlar ilk yıl içerisinde sırasıyla, %53.08, %42.57 ve %39.51 oranlarında değer kaybettiler. Değerini en yavaş kaybeden telefonlar ise iPhone, LG ve Nokia modelleri oluyor.

Diğer yandan Android telefonlarına her yıl 2 ya da daha fazla amiral gemisi eklenirken, Apple ise tek bir model ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bu da Android tarafında daha hızlı bir değer kaybı yaşanmasına neden oluyor. Güncelleme destekleri bu şekilde sürdüğü sürece iPhone ile Android modelleri arasındaki değer kaybının bu seviyelerde olması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu