Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

iPhone 12 Ailesine 5G’yi Getirecek Modemler için Qualcomm Üretime Başlıyor

Apple’ın beklenen telefonu iPhone 12’de yer alacak 5G desteği için üretimin başlayacağı belirtildi.
iPhone 12 Ailesine 5G’yi Getirecek Modemler için Qualcomm Üretime Başlıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone modellerinde sunduğu yenilikler ile sıkça konuşuluyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında iPhone 11 modelleri tanıtıldı ve piyasada yerini aldı. iPhone 11 modelleri özellikle sunduğu kamera deneyimi ile kullanıcılardan beğeni toplamıştı. Şirket bir yandan da bu yıl tanıtılacak iPhone 12 serisi üzerinde çalışıyor. Sonbahar aylarında tanıtılması beklenen telefonlara dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan raporlarda iPhone 12’nin ekranı için iyi ve kötü haberler yer almıştı. Yeni amiral gemilerinde önemli yeniliklerin olması bekleniyor. Bu yeniliklerin başında ise 5G desteği yer alıyor. Huawei, Samsung, Xiaomi gibi sektörün önde gelen üreticileri yeni modellerinde 5G desteğini sunmaya başladı.

Apple’ın da iPhone 12 serisi ile bu özelliği getireceği biliniyor. Teknoloji devinin 5G modemlerini Qualcomm’dan tedarik edeceği ifade ediliyor. Gelen son haber ise X60 modemlerinin iPhone 12 serisinde yer alacağı yönünde.

Qualcomm Üretime Başlıyor

Qualcomm Üretime Başlıyor

Apple’ın yıl sonunda piyasaya sürülecek iPhone 12 serisi performans anlamında önemli bir iyileştirmeye sahne olacak. Şirket telefonlarda TSCM’nin 5 nm mimarisi ile geliştireceği A14 Bionic işlemcilere yer verecek. Diğer yandan Qualcomm’un X60 5G modemleri de 5 nm üretim süreci ile geliştiriliyor ve Apple’ın yeni amiral gemilerinde bulunacak. TSMC’nin her iki yonganın da üretimine yakın zamanda başlaması bekleniyor.

Qualcomm imzalı X60 modemlerin bir önceki X55 modeline göre daha yüksek performans sunacağı belirtiliyor. Bu modemin ayrıca telefonun içerisinde daha az yer kaplayacağı ifade ediliyor. iPhone 12 bu modemler ile mmWave ve 6 GHz bantlarından veri toplayabilecek.

Modem sayesinde 7.5 Gbps indirme ve 3 Gbps yükleme hızına ulaşılıyor. Ayrıca daha önceki teknolojiler 4G, 3G ve 2G altyapıları bu modem tarafından destekleniyor. Teknoloji devi yeni telefonlarını her yılın Eylül ayında tanıtıyor. Bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle tanıtımın ertelenebileceği konuşuluyor. Bazı kaynaklara göre Apple bu tanıtımı Ekim ya da Kasım ayında düzenleyebilir.

İşletim Sisteminin Adı Değişebilir

İşletim Sisteminin Adı Değişebilir

Apple geliştirdiği ürünlerin yazılım desteğini de kendisi sunuyor ve kullanıcıya özel bir deneyim sağlıyor. Teknoloji devi bir süredir iOS 14 üzerinde çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde işletim sisteminde yer alacak pek çok özellik sızdırılmıştı. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan iOS 14 için önemli bir iddia ortaya atıldı.

Apple’a yakın sızıntıları ile bilinen Jon Prosser, yeni dönemde iOS adının yerini iPhone OS’un alacağını iddia etti. Bu paylaşım XDA Developers’tan tanınan Max Weinbach tarafından da desteklendi. Eğer bu iddia gerçekleşirse Apple’ın uzun yıllardır sürdürdüğü iOs geleneği son bulmuş olacak.

Geçtiğimiz yıl iOS 13 ile beraber iPadOS ve WatchOS duyuruları yapılmıştı. Dolayısıyla Apple’ın iPhone için de böyle bir yol izlemesi tutarlı görünüyor. Şirket yeni işletim sistemini 22 Haziran tarihinde düzenleyeceği WWDC 2002 etkinliğinde resmi olarak duyuracak.

iPhone 12 Serisinde Ufak Ekranlı Model Olacak

iPhone 12 Serisinde Ufak Ekranlı Model Olacak

Beklenen telefonlara dair önemli bir bilgi daha sızdırıldı. Şirketin bu yıl tanıtacağı telefonlarda 4 ayrı modele yer vermesi bekleniyor. Bu modellerden birisi ise ufak ekran arayışında olan kullanıcılar için sunulacak. Yapılan bi sızıntıya göre bu telefon 5.4 inç büyüklüğünde OLED ekrana sahip olacak. Bu ekranların Samsung tarafından üretileceği belirtiliyor. Şirketin artık bütçe dostu telefonlarda LCD panel kullanmayacağını da söyleyebiliriz.

Hatırlanacağı üzere iPhone XR ve iPhone 11 modellerinde LCD ekranlar kullanılıyor. EverythingApplePro tarafından yapılan paylaşımda ufak ekranlı telefonun nasıl göründüğü konusunda fikir sahibi olmak mümkün. Önümüzdeki günlerde Apple’ın beklenen telefonlarına dair yeni bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum